Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Norsko pro Obamu připravilo apartmá pro krále

Magazín

  14:06
OSLO - Pokud si americký prezident Barack Obama přiletí v prosince osobně převzít Nobelovu cenu za mír, mohl by nocovat v královské posteli. Mluvčí norského dvora dnes podle agentury DPA potvrdil, že norský panovník Harald V. nabídl šéfovi Bílého domu ubytování na královském zámku v Oslu.

Barack Obama

Pro Obamu bude přichystáno apartmá krále Haakona VII., které poprvé při návštěvě využil dánský monarcha Frederik VIII. v roce 1907. Pokud dorazí i první dáma USA Michelle Obamová, bude jí k dispozici apartmá královny Maud.

Norové ale příliš nevěří, že se prezident 10. prosince zdrží přes noc. Vedle královského paláce se bude moci vyspat i na palubě svého leteckého speciálu Air Force One, kde má ložnici.

Odměna půjde na charitu
Stejně jako ostatní letošní laureáti obdrží Obama při slavnostním ceremoniálu diplom, zlatou medaili a finanční odměnu deset milionů švédských korun (přes 25 milionů korun). Americký prezident již dříve slíbil, že peníze bude věnovat na dobročinné účely.

Ocenění Obamy, který je ve funkci teprve od ledna, vyvolalo v USA i ve světě velké rozpaky. Nobelův výbor zdůvodnil jeho výběr prezidentovou "mimořádnou snahou o posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy". Vyzdvihl také jeho vstřícnost vůči muslimskému světu, jeho úsilí o obnovení dialogu na Blízkém východě a snahu o globální jaderné odzbrojení.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat