Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Nostalgie po socialismu trvá

I šestnáct let po změně režimů v zemích východní Evropy nostalgie po socialismu stále zůstává. Dokazuje to průzkum veřejného mínění, který provedl v 11 postkomunistických zemích včetně Česka maďarský ústav pro výzkum společnosti Tárki.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petr

Tzv.socializmus nic moc.
Ale současný výbuch sobectví je na pováženou.
0/0
31.3.2006 17:40

Jaroslav

Nostalgie po socialismu souvisí se zaváděním neoliberalismu
Díky zavádění "trhu bez přívlastku" a různých šokových reforem se zhoršila oproti reálnému socialismu životní úroveň mnoha lidí v postkomunistických zemích. Takže vinu za tento stav nesou ekonomové, kteří jen kvůli zbohatnutí úzké vrstvy lidí zavádějí do těchto postsocialistických zemí nejpokleslejší formy kapitalismu a neštítí se učinit "trh bez přívlasku" i ze zdravotnictví. Samozřejmě, že pak lidé srovnávají a že i dřívějším zapřísahlým antikomunistům připadá nový režim horší než ten dřívější. Zapomíná se, že když lidé před rokem 1989 toužili po demokracii a prosperitě měli na mysli sociálně tržní ekonomiky západní Evropy nikoliv darwinovské poměry z poloviny 19. století. No a samozřejmě naše propaganda i různé "celebrity" sociálně tržní hspodářství pomlouvají téměř zrovna tak, jako komunismus. Argument, že se dokázali prosadit "draví" a "schopní" jedinci je naprosto směšný a demagogický. V jakýcholiv podmínkách i v Sudanu a Mali atd. se nakonec dokáží prosadit "schopní" jedinci, nicméně to nic nevypovídá o celkové situaci v zemi.  
0/0
13.3.2006 9:38

el sopo

ODS+KDU+SZ
ja myslim, ze kdyby po volbach vznikla koalice ODS+KDU+SZ jen by to prospelo. SZ podle me neni dobra strana jako celek, ale ma nektere velmi dobre navrhy, treba co se tyce presunu kamionove dopravy na zeleznici aj. takze treba rezort zivotniho prostredi a dopravy by nemusela vest spatne
0/0
12.3.2006 23:18

Pavel

Re: ODS+KDU+SZ
Máte pravdu, tohle by bylo asi nejmenší zlo. Změna ve vládě je už po všech těch představeních politické kultury za poslední rok a půl nutná. A přestože každá z těch tří stran má nepřehlédnutelné šrámy, je to mnohem lepší, než pokračování současného kurzu směrem ke komunismu a socialismu. Jak máme krátkou a selektivní paměť! Kdo si vzpomene na cestovní víza už do Maďarska, fronty v zelenině na pár nahnilých citronů, mandarinky dvakrát do roka, nedostatkové zboží, pětiletky a další "výdobytky"?
0/0
13.3.2006 1:24

jan

Re: Re: ODS+KDU+SZ
To je ale blbost. Žádné směřování k socializmu nebude, ten vůl Parouback stejně volby nevyhraje a komanči mu nepomůžou. Jediná možnost která mu zbude je spojit se slizkými KDU-ČSvatáL a Zelenými. Je o otázkou jak silný bude mít tato vláda mandát. ODSS se odsoudili sami a jsou odsouzení hodní....
0/0
14.3.2006 8:20

Korsika

Re: ODS+KDU+SZ
Už jsem to zde jednou četl, ale zopakuji to. Pokud vznikne tato koalice, bude muset zcela jistě Topolánek za půl roku do blázince.
0/0
13.3.2006 8:19

Major Milda

Lepší bude koalice ČSSD - KDU - SZ
Že by modrý svazák šopo měl občas pravdu  
0/0
13.3.2006 9:29

vosatko

Re: ODS+KDU+SZ
s tim presunem dopravy na zeleznici -( zrovna vcera jsem neco cetl v novinach).Tenhle problem se snazili resit v zapadni Evrope uz nejmin 30 let,nic se nezmenilo, prave naopak,kamionu pribyvalo, i vodni doprava stagnovala. Vyhody kamionove dopravy oproti zeleznici jsou tak velke, ze se nic nezmeni. Nezbyva nez zbudovat sit dalnic,aby kolony nakladaku napr. neramusily driv poklidnou obci ci mesteckem, znecistovali zivotni prostredi a drancovaly lidem nervy.
0/0
17.3.2006 10:56

Přibyl

Re: ODS+KDU+SZ
Raději nemysli.
0/0
17.3.2006 12:05

občan z kraje města

nesamostatní lidé
Bohužel spousta lidí je nesamostatných a nedokáží se o sebe a svou rodinu postarat. Žijí v představě, že by jim kdosi měl dát práci, dobře je platit, zadarmo je léčit atd. Myslí-si, že vše jaksi automaticky padá z nebe a oni chtějí svůj příděl. Kdyby takto nesamostatní byli všichni lidé, nevzniklo by nic a všichni by pomřeli hlady. Vůbec totiž nechápou, že zorganizovat výrobu čehokoliv je složitá práce a vymyslet co výrábět a jak být užitečný ještě větší. Vůbec si neuvědomují, že socialismus zkrachoval, protože ztrácel výkonnost. Bohužel to co se teď děje je návrat k socialismu jinou cestou a vývoj se znovu zpomaluje. Sociální systémy generují obrovské masy nesoběstačných jedinců.
0/0
12.3.2006 22:09

el sopo

Re: nesamostatní lidé
ty nesobestacne jedince bohuzel nedobrovolne (socialni demokrate tomu rikaji 'solidarne') podporuji pracoviti lide, kteri socialisty vubec nevoli. rath se hrozne divi, jak muze v praze tolik lidi volit ODS, no prave proto, ze v praze je nejvice pracovitych lidi. 
0/0
12.3.2006 22:14

el sopo

Re: Re: nesamostatní lidé
za vysoke ceny, za vysoke dane, odvody, nezamestnanost, regulace, podporu socialnich parazitu .... za to vsechno muze levice. az se snizi dane, odvody, regulace, podpora parazitu, tak bude nizsi nezamestnanost, zadluzeni, vyssi ekonomicky rust a lidem se bude zit lepe.
0/0
12.3.2006 22:20

el sopo

Re: Re: Re: nesamostatní lidé
omlouvam se tento prispevek byl pro hanse.
0/0
12.3.2006 22:21

Pavel

Re: nesamostatní lidé
Socialisticky pracovat, kapitalisticky žít... :-)
0/0
13.3.2006 1:25

RadekH

Re: nesamostatní lidé
Máte to nějak pomotané.  Já se o sebe dokážu postarat docela dobře.  Z hlediska ČSR řádově nadprůměrně.  To ovšem neznamená, že místo toho abych byl 12 hod. denně v práci a musel se trmácet po celém světě bych raději nezaskočil na pět hodinek do práce a pak hurá na volejbal, nebo na Slapy na surfa, večer do hospůdky, v zimě jako lyžařský instruktor na placené volno na dva měsíce na CHopok a to všechno bez jakýchkoliv obav o svou kariéru, důchod, či budoucnost.  Jo peněz teď vydělávám hodně.  Ale líp jsem se měl rozhodně za Socialismu. Tedy až na to, že jsem se nemohl dostat v Praze k bytu.  To byl problém.
0/0
13.3.2006 9:21

Hofmann

Re: nesamostatní lidé
Naprostý souhlas. Vystihl Jste dnešní situaci naprosto přesně.
0/0
17.3.2006 9:48

vosatko

Re: nesamostatní lidé
Nesmite se jim divit, kdyz se narodili a zili 40 let v kleci. Cerni v Americe, o jejichz stravu, praci a obydli se staral otrokar,kdyz bylo zruseno otroctvi, taky potrebovali generace nez se emancipovali, mnozi na svobode ztroskotali.
0/0
17.3.2006 11:10

Hans

Vůbec se nedivím
Dříve nebylo možno vše otevřeně říct, dnes je to sice možné, nikdo to ovšem neposlouchá. Zatímco dřívě bylo možno skromně v pohodě žít, dnes člověk musí soutěžit o to, aby mohl žít alespoň nějak. Přes veškerou demoktracii, tato nepronikla k soukromým zaměstnavatelům kteří vás vypálí z práce zcela svobodně za libovolnou kritiku. Dříve banány nebyly, potom jich bylo až příliš, po vzrůstu cel opět skoro nejsou. Ceny bydlení a dopravy vzrostly do astronomických výšin - doprava ze 60 halářů na 15 Kč (25 x), nájemné za 3 pokoják z 320 Kč na 12 000 Kč ( skoro 38 x). Jaké jsou dneska výhody ? Můžeme např. cestovat a co tam uvidíme - města kopce vodu, lidi - totéž můžeme vidět kdekoli v Horní Dolní. Čím se např. liší Londýn od Prahy? Ničím! Jsou to prostě evropská města.
Opravdu mi nenapadá, proč bych měl být z tohoto systému nadšen. Asi to bude tím, že jsem svůj život neprožil v Jáchymovských dolech a je pravda, že jsem nemohl poslat do háje okresního, krajského ani ústředního tajemníka KSČ stejně jako dnes nemohu poslat do háje svého ředitele.
0/0
12.3.2006 21:30

el sopo

Re: Vůbec se nedivím
prekrucujes. ceny bytu jsou vysoke kvuli regulaci bydleni, ktera deformuje trh. po deregulaci klesne cena trznich bytu az o jednu tretinu. cena dopravy vzrostla rovnez kvuli cenam paliv, az se prejde na alternativni zdroje, urcite se doprava zlevni. ano, muzeme cestovat, jen do chorvatska vyjede za rok 1 000 000 cechu, kolikpak to bylo za socialismu?
0/0
12.3.2006 22:18

el sopo

Re: Re: Vůbec se nedivím
za vysoke ceny, za vysoke dane, odvody, nezamestnanost, regulace, podporu socialnich parazitu .... za to vsechno muze levice. az se snizi dane, odvody, regulace, podpora parazitu, tak bude nizsi nezamestnanost, zadluzeni, vyssi ekonomicky rust a lidem se bude zit lepe.
0/0
12.3.2006 22:20

Januš Adamus

Re: Re: Re: Vůbec se nedivím
Aby ses za pár let opravdu nedivil, můžeš se také ocítnout někde a v něčem, kde bys nechtěl za žádnou cenu žít a ani být . Ta druhá část tvých úvah je pak z říše snů, který může snít jen primitivní bláhovec, který si myslí, že " pečené holuby " mu kapitál a jeho dobyvátelé přinesou na stříbrném tácu. Abys se po pár letech neprobudil z tohoto snu a nezjistil, že v minulostí jsi nemel pravdu a tvé názory byly jen pusté a bezduché vykříky do tmy, za kterou dnes tak urputně bojuješ.
0/0
14.3.2006 13:01

Pavel

Re: Vůbec se nedivím
Vy jste si nevšiml rozdílu mezi Londýnem a Prahou? Dobrý... Nemám dalších otázek.
0/0
13.3.2006 1:28

el sopo

Taraszátaras
takze ty rikas, ze student nema pravdu v tom, ze stat by nemel podporovat lidi, kteri si to vubec nezalouzi a neumoznovat nadnarodnim koncernum s miliardovymi obraty danove prazdniny zatimco male zivnostniky, kteri maji mnohdy jen dluhy nepotapel  minimalnimi danemi aj?
0/0
12.3.2006 2:02

fuk

Tie české kecy o Slovensku
Ako v roku 1992. Mlejnek by mohol vysvetliť, keď to je všetko pravda, ako je možné že u nás 8 rokov vládne pravica. Logika ako prasa
0/0
11.3.2006 23:56

Miroslav

Je to skoda CSSD , ze podporuje komunisty
Paroubek nyni nevidi jinou matematickou povolebni moznost jako tichou dohodu s komunisty. Proto yamitla CSSD tento navrh zakona. Po volbach se bude se muset spojit s temi komunisty , kteri zavrazdili miliony lidi a dalsi miliony poslali do vezeni ,  kteri ekonomicky prohrali vsude , kde instalovali ten svuj  socialismus , s temi komunisty , kteri nas nutili mluvit  jinak doma nez v praci . Oni se minulosti nevydali a Paroubek se bude muset ztotoznit i s ejich polirickymi procesy. Pro me znamena slovo komunista urazka.
Ja to budu svym detem vzdzy pripominat .
Miroslav  
0/0
11.3.2006 22:17

Hans

Re: Je to skoda CSSD , ze podporuje komunisty
Proč mluvíš o tiché dohodě, nejlépe by bylo, kdyby se dohodli hlasitě a to hodně hlasitě. Dost už bylo podnikatelů-zlodějů v této republice a je čas se s nimi vyrovnat. Nevím proč by se měli lidi stydět. Mluvíte-li o triliónech mrtvých v zemích komunistické totality, pak všichni zbývající kteří padli ve všech válkách v historii nebo zemřeli hladem má na svědomí lidská chamtivost - dnes se tomu říká nedotknutelnost majetku v soukromém vlastnictví.
0/0
11.3.2006 22:29

el sopo

Re: Re: Je to skoda CSSD , ze podporuje komunisty
podnikatele-zlodeji jsou predevsim ti, kteri dostavaji investicni pobidky. a co podnikatele nezlodeji? nazval bys zlodejem vsechny ty zivnostniky a remeslniky? a co luza-zlodeji, ktera dostava socialni davky a krade kazdy den? ta ti nevadi?
0/0
12.3.2006 1:23

Pavel

Re: Re: Je to skoda CSSD , ze podporuje komunisty
Víte, kolik je trilion?
0/0
13.3.2006 1:33

el sopo

Re: Je to skoda CSSD , ze podporuje komunisty
socialni demokracie se kamaradi s komunisty na celem svete - zrovna vcera dostala mexicka socialni demokracie prevolebni pomoc od huga chaveze, proste hnus. CSSD a KSCM jedno jsou. cim se cloveku dari lepe, cim vic studuje a vydela, tim mu CSSD vice sebere. naopak cloveku, ktery nestuduje a nepracuje rozhazuje plnymi hrstmi.
0/0
12.3.2006 1:24

Petr

Re: Je to skoda CSSD , ze podporuje komunisty
V jaký době jsi vyrůstal???Nebyls v pionýru,ssm,ani roh či straně???.A co tvoje rodiče????Zde totiž bylo 97%lidí kteří aktivně,ale i pasivně podporovali komunismus.Dnes ovšem nikdo nepřizná nic.
0/0
12.3.2006 16:48

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...