21. dubna 2010 21:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nová literární soutěž pro děti. Nejlepší dílo pomůže vybrat Nesvadbová

Děti s knihami - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti s knihami - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Děti méně čtou, zhoršuje se jejich komunikační schopnost, jsou ovlivňovány televizní, počítačovou mluvou a jazykem komunikace krátkých zpráv SMS. Na tyto negativní dopady moderních technologií upozorňuje řada vědeckých studií, například epidemiologický výzkum brněnské Masarykovy univerzity.

Od nové literární soutěže, kterou vyhlásila Vojenská zdravotní pojišťovna ČR si její tvůrci slibují, že pomůže dětem a dospívající mládeži zlepšit jejich jazykové vyjadřování.

"Výsledky výzkumů jsou burcující. Zvolili jsme v soutěži téma zdraví, protože se blíží prázdniny a děti jsou v tomto období ve větším nebezpečí než během školního roku. Rádi bychom, aby se zamyslely, jak je pro ně zdraví důležité a zároveň se pokusily své myšlenky vyjádřit tvůrčím způsobem," říká Stanislava Jelenová, tisková mluvčí pojišťovny.

Do soutěže se mohou přihlásit žáci od 6 do 15 let – soutěž je rozdělena do dvou kategorií podle věku soutěžících. Každý žák zároveň soutěží za svoji školu, kterou navštěvuje. Vedle individuální kategorie budou oceněny i školy, které do soutěže vyšlou největší počet žáků. Soutěž se koná až do konce června, vítězové budou vyhlášeni před začátkem nového školního roku. O vítězi bude rozhodovat odborná porota, jejíž předsedkyní se stala spisovatelka Barbara Nesvadbová: "Těším se na všechno, co děti vytvoří. Děti jsou inspirativní a upřímné, neskrývají svoje strachy, zklamání , radost či lásku."

Informace o soutěži lze najít na stránkách: http://www.zdraviaja.cz/

red