Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bujné vousy jsou opět v módě. Muži žádají jejich transplantaci

Plnovous je zase v módě. Alespoň ve Francii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plnovous je zase v módě. Alespoň ve Francii. | foto: Shutterstock

NEW YORK V módě jsou opět vousy, tentokrát v podobě bujného, neupraveného vzhledu. Tento trend vyvolal v posledních letech v New Yorku - a nejen tam - rozmach nového odvětví plastické chirurgie. Mladí muži s hladkou tváří zaplavují lékaře, aby jim transplantovali vousy v proceduře, která může stát až 8000 dolarů (asi 160.000 korun), napsala agentura AFP.

Chirurgové specializující se na obličeje, kteří mají praxi na Manhattanu či na Floridě, hlásí obrovské zvýšení poptávky po transplantacích vousů během posledních pěti let. Plnovousy už nejsou doménou rybářů a stárnoucích akademiků. Nyní se stávají módním vzhledem městských dvaceti až třicetiletých, kteří se pokládají za "zábavné, tvůrčí a politicky pokrokové".

Newyorští chirurgové provádějí tři až čtyři podobné zákroky týdně s cenou sahající od 2000 do 8000 dolarů podle toho, kolik vlasů je třeba transplantovat z hlavy na tváře.

"Malé chumáče tu a onde"

Šestadvacetiletý Danny Higuera vlastní stavební firmu. Před rokem si nechal transplantovat vousy a z výsledku je naprosto nadšený. Když vyrůstal, obdivoval nádherný plnovous svého otce, ale jemu se podařilo vypěstovat jen "malé chumáče tu a onde".

Proto si za 8000 dolarů zaplatil transplantaci u manhattanského chirurga Jeffreyho Epsteina. "Některým lidem se líbí dlouhé vlasy, krátké vlasy a já jsem prostě chtěl krásné vousy," říká. "Mám rád ten neupravený vzhled."

Knír (ilustrační foto).

Knír už není in. Teď letí plnovous.

Sám sebe sice neoznačuje za člověka podléhajícího posledním módním trendům, ale pokud jde o vousy, tam je na svou příslušnost k současnému módnímu trendu hrdý. "Do jisté míry se považuju za oběť módy," řekl Higuera. "Myslím, že je teď velmi trendy mít vousy - a různě si je upravovat." Před deseti lety byly všechny mužské filmové hvězdy hladce oholené, ale dnes je červený koberec plný vousáčů - vousatý je Brad Pitt, George Clooney, Ryan Gosling, Jake Gyllenhaal či Ben Affleck.

Neupravený porost na obličeji

Podle chirurga Epsteina právě žádost "vypadat jako Pitt" mezi jeho zákazníky vede, následovaná "knírem jako má Tom Selleck". Ale část jeho zákazníků se podle něj ani nechce nikomu podobat, jen se jim prostě líbí mít porost na obličeji. "Asi 30 až 35 procent zákazníků spadá do věkové kategorie 26 až 40 let a jsou to ti, kdo se podřizují módnímu trendu," dodal.

Nejvýraznější je tento trend v Brooklynu, ale za lékaři se sjíždějí pacienti ze všech částí USA a dokonce i z jiných koutů světa - například z Británie nebo Austrálie. Rozmach pohání nejen měnící se módní trendy, ale i sílící společenská přijatelnost transplantací a v neposlední řadě i vylepšené techniky, které umožňují vypěstovat opravdu impozantní plnovousy.

Vousy jako symbol plodnosti

Vousy byly po mnoho století známkou plodnosti a mužnosti v mnoha kulturách po celém světě. Některým mužům ale vousy nerostou kvůli genetické dispozici - a jiní si je nechali v minulosti odstranit laserem, jen aby později zjistili, že to byla chyba.

Muž si holí plnovous (ilustrační foto)

Muž si holí plnovous (ilustrační foto)

Yael Halaasová, lékařka s praxí nedaleko Park Avenue, souhlasí, že se poptávka během posledních tří nebo čtyř let zvýšila. "Chodí sem pacienti, kteří si stěžují buď že jim plnovous vůbec neroste, anebo že v něm mají holá místa, která se správně nezaplňují," řekla. "Spoustě z nich je přes dvacet nebo třicet let a chtějí držet krok s módou. Často pracují v uměleckém světě nebo umění tvoří," dodala.

Týdně za ní kvůli transplantaci vousů chodí čtyři nebo pět pacientů, uvedla. "Před deseti lety by to bylo tak deset za celý rok."

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...