9. července 2014 6:59 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nová služba rychlovlaku Šinkanzen. Cestujícím umyjí nohy

Japonská železnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská železnice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

TOKIO Novou speciální službu si budou moci dopřát cestující v japonských rychlovlacích Šinkanzen. Na trati mezi městy Šindžó a Fukušima na severu země krom dalších vymožeností s nádechem luxusu bude k dispozici koupel nohou v horké vodě, napsal zpravodajský server BBC News.

Cesta trvá rychlovlaku dvě hodiny a po koupeli bude připraven zvláštní salónek s pohárkem saké. Společnost East Japan Railway Company, která vlak bude provozovat, uvedla, že přebudovat šest vozů Šinkanzenu na nové služby stálo půl miliardy jenů (asi 100 milionů korun). Návrháři se mimo jiné museli vypořádat s Newtonovými pohybovými zákony a přijít na to, jak zabránit cákání vody.

"Museli jsme být kreativní a například umístit do nádržek polštáře, aby voda při otřesech vlaku nestříkala," řekl listu Asahi Šimbun jeden z představitelů firmy. Japonským kultovním vlakům Šinkanzen je letos 50 let. Nyní pokrývají téměř 2400 kilometrů vzdálenosti a dosahují rychlosti až 320 kilometrů za hodinu.

Lidovky.cz, ČTK