Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nová studie: kosti nalezené v Pacifiku nejspíš patřily slavné pilotce Earhartové

Amelie Earhartová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amelie Earhartová | foto: Wikimedia Commons

LONDÝN/PRAHA Kosti nalezené roku 1940 na ostrově v Pacifiku pravděpodobně patřily slavné pilotce Amelii Earhartové, napsal na základě informací zveřejněných ve vědeckém časopise britský server BBC. Earhartová a její pilot zmizeli beze stopy nad Pacifikem roku 1937.

Několik teorií se v té době snažilo vysvětlit zmizení letadla. Podle nové studie, publikované v časopise Forensic Anthropology, však kosti dokazují, že Earhartová zemřela na ostrově jako trosečník. Navzdory dřívějším zjištěním, která hovořila jinak, podle nového prohlášení vykazují vzorky z kostí 99% shodu a s největší pravděpodobností patřily Earhartové.

Ačkoliv první studie z roku 1941 prohlašuje, že kosti nalezené na východě pacifického ostrova Nikumaroro - asi 2900 kilometrů jihozápadně od Havaje - patřily muži, dle nové studie vedené profesorem Richardem Jantzem z univerzity v Tennessee patřily pravděpodobně Earhartové.

Skupina Britů, kteří osídlili ostrov roku 1940, našla lidskou lebku, dámskou botu, námořní pomůcku užívanou Earhatovým pilotem Fredem Noonanem, a láhev bylinkového likéru Benedictine, který měla mít při letu Earhartová u sebe. „V té době jsme měli podezření, že kosti by mohly patřit Amelii Earhartové,“ napsal ve studii profesor Jantz.  Je známo, že Earhartová se nacházela nedaleko ostrova, když zmizela během svého pokusu obletět zeměkouli.

Všech třináct kostí nalezených na ostrově bylo posláno na Fiji, kde je v té době analyzoval profesor D. W. Hoodles. Ten však usoudil, že tyto kosti patřily muži. Ale profesor Jantz jeho prohlášení rozporuje s tím, že forenzní osteologie - studie kostí - v té době ještě nebyla natolik vyvinutá a profesor Hoodles pravděpodobně udělal milný závěr. „Forenzní antropolgie nebyla na počátku dvacátého století tak kvalitní a vyvinutá,“ píše podle serveru BBC Jentz ve studii.

Shoda je o 99 % větší než u jiných vzorků

Na základě rozměrů kostí zaznamenaných profesorem Hoodlesem se rozhodl profesor Jantz použít moderní počítačový program, nyní hojně využívaný ve forensní antropologii, aby tyto rozměry porovnal z výškou a vzrůstem Earhartové. Samotné kosti se naneštěstí ztratily, nemohly být tedy znovu analyzovány.

Tým výzkumníků také využil dobové fotografie a pilotní a řidičský průkaz Earhartové. Na základě nich určili, že její tělesné proporce a vzrůst odpovídaly kosterním pozůstatkům. Mimo jiné bylo analyzováno její oblečení, včetně délky nohavic či obvodu pasu kalhot.

„Analýza odhalila, že shoda Earhartové s kostmi nalezenými na Nikumaroru je mnohem větší než u 99 % ostatních individuálních vzorků,“ stojí v prohlášení. Ve výzkumu bylo zjištěno, že tyto kosti patřily ženě vyšší než je evropský průměr, do kterého ani samotná Earhartová nespadala.

„Toto zjištění silně podporuje teorii, že tzv. nikumaroroské kosti patřily Amelii Earhartové,“ citovala BBC analýzu. „Dokud nebude prezentována definitivní studie, která dokazuje, že ostatky nepatřily Amelii Earhartové, tím nejpřesvědčivějším argumentem je, že její byly,“ napsal v prohlášení profesor Jantz.

Earhartová byla první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. Stále je hojně uznávaná jako průkopnice, která zlepšila postavení žen ve společnosti, a nedávno byla firmou Mattel vybrána jako jedna z nových tváří panenky Barbie.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...