11. ledna 2010 10:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nové trendy ve sjíždění kopců: hliník, helmy a sáňky pro batolata

Brno pod sněhem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brno pod sněhem | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Z přívalů sněhu mají tradičně radost hlavně děti, které si mohou užívat zimních radovánek. Sáňky a boby plní kopce, kopečky a návrší na vesnicích i uprostřed měst. V současnosti těm, kteří chtějí být "in", už ale nestačí obyčejné dřevěné sáně, hitem jsou barevné hliníkové a speciály pro batolata. Pediatři upozorňují, že ani na sáňkách by dětem neměla chybět na hlavě ochranná přilba.

Nabídka pro zájemce o jízdu po bílé pláni je bohatá. Na výběr mají mezi dřevěnými rohačkami, hliníkovými, plastovými, pořídit mohou boby, kluzáky, sáně vyrábějí i producenti kočárků. Rodiče už nemusí v hluboké nadílce tahat batolata na zádech, na trhu se objevily speciální sáňky určené dětem od jednoho roku do tří let, prodávají se i hliníkové tyče, pomocí nichž lze vozítko lehce táhnout.

Cena sáněk se liší podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, roli hraje, zda mají brzdu, opěradlo, případně úložný prostor. Nejlevnější lze pořídit za 300 korun a nejdražší stojí 6000 až 10 000 korun.

Brno pod sněhem

Odborníci doporučují helmy

Výrobci vychvalují u svých produktů většinou lehkou ovladatelnost a dobré brzdy. Dětští lékaři ale kladou důraz hlavně na bezpečnost. Výsledkem pádu ze sáněk bývají zlámané ruce nebo nohy. "Nejnebezpečnější jsou však úrazy hlavy. Doporučujeme, aby děti používaly i na saních helmu," řekl pediatr Milan Kudyn.

Sáňky pro batolata

Novinkou na trhu jsou sáňky pro nejmenší děti ve věku od jednoho roku do tří let. Jejich součástí je bezpečností pás pro zajištění batolete a nastavitelné držadlo, které umožňuje sáňky tlačit nebo táhnout.

U některých lze obojí odmontovat a používat sáňky i později, když dítě povyroste. Cena výrobku se pohybuje kolem 2000 korun. Ovládat takové saně může i rodič, který sám jede na lyžích.

"Není to jen ochrana při pádu, ale hlavně pro případ, že se ve vyšší rychlosti děti srazí, úrazy mohou být velmi vážné," dodal.

Samozřejmostí by mělo být, že dospělý zkontroluje před první jízdou svah, zda není příliš strmý nebo neskýtá jiná úskalí. Předškoláci by neměli sáňkovat bez dohledu, protože nemají ještě potřebnou koordinaci. Hazardem je podle lékařů jízda na saních vleže hlavou dopředu.

Sáňkovat lze nejen na kopcích, ale i na speciálně upravených drahách. Otevřeny jsou pro zájemce například ve Špindlerově Mlýně, Jánských Lázních či na Ještědu. Pro jízdu z kopce lze použít vlastní nebo zapůjčené sáně.

Lidovky.cz, ČTK