Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novináři se soudí s firmou Hewlett-Packard

Magazín

  12:18
SAN FRANCISKO - Skupina novinářů a jejich příbuzní se soudí s americkou počítačovou firmou Hewlett-Packard kvůli porušení práv na ochranu soukromí. Firma kdysi tajně získala záznamy soukromých telefonních rozhovorů, aby odkryla únik interních podnikových informací do médií. Takové jednání se ale nelíbí několika novinářům, kteří podali u soudu v San Francisku pět nezávislých žalob.

Mobilní telefon. foto: Reprofoto

Hewlett-Packard se každému z lidí ve "špehovací" kauze omluvil a všem nabídl hmotné vyrovnání. "Bohužel se místo odpovědi na nabídku rozhodli soudit," uvádí HP ve své zprávě. Podnik je rozhodnutím novinářů znepokojen a bude se bránit.

Novináři si stěžují na nezákonné a trestuhodné jednání podniku, jeho bývalé předsedkyně Patricie Dunnové a bývalého ředitele pro etické záležitosti Kevina Hunsakera. Oba manažeři museli minulý rok z podniku odejít kvůli svým aktivitám při sporném vyšetřování úniků nepovolených informací z firmy do médií.

Žalující stranu představují tři reportéři internetové mediální firmy News.com Dawn Kawamotová, Stephen Shankland a Tom Krazit. V žalobě figuruje i reportérka z agentury AP Rachel Konradová, která je Shanklandovou manželkou, a jeho rodiče Thomas a Rebecca Shanklandovi. Dalším žalobcem je Jon Kawamoto, manžel Dawn Kawamotové.

Žaloby viní firmu ze zásahu do soukromí, úmyslného vyvolání emocionální tísně a z nekalých obchodních praktik. Požadují soud a neurčenou náhradu škod.

Kauza se proměnila v celostátní skandál, když manažery největšího světového prodejce osobních počítačů vyslýchali kriminalisté. Záležitostí se zabýval i Kongres. K soudu se případ dostal téměř rok poté, co HP přiznal, že manažery a novináře nechal tajně sledovat. Na akcie HP neměl ale skandál téměř žádný vliv. Emise HP od té doby vyskočila o 27 procent.

Autor: