6. února 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Belgický král Philippe se objeví na euromincích

Nový belgický král Philippe se objeví na nejmenších euromincích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový belgický král Philippe se objeví na nejmenších euromincích | foto: Reuters

BRUSEL Po šesti měsících od nástupu do úřadu se nový belgický král Philippe objeví na nejmenších belgických euromincích. Philippe v úterý v bruselské královské mincovně osobně uvedl do chodu stroj, který razí mince v hodnotě jeden, dva, pět a 50 centů s jeho podobou.

Letos se má vyrobit 70 milionů mincí s podobou nového krále, napsala agentura DPA. Philippe má na minci zobrazen profil z pravé strany, jeho otec Albert II. byl zobrazen z levé strany.

Na další mince s podobou nového panovníka si budou muset Belgičané počkat. Nové mince v hodnotě deset a dvacet centů, jedno euro a dvě eura se mají začít razit příští rok. Třiapadesátiletý Philippe nastoupil na trůn 21. července, kdy ze zdravotních důvodů abdikoval jeho otec, devětasedmdesátiletý Albert II. Philippe je sedmým králem od vzniku Belgie v roce 1830.

Nový belgický král Philippe se objeví na nejmenších euromincích
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz