Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový boj o menšiny? Zrovnoprávněte voyeury, exhibicionisty, pyromany a nekrofily, žádají aktivisté

Magazín

  5:00
Praha - Bojujeme za práva VEPN komunity, řekla na pondělní brzké ranní tiskové konferenci Nora Wolf Králíčková z neziskové autonomní organizace Svobodu všem. Komunita žádá zrovnoprávnění voyeurů, exhibicionistů, pyromanů a nekrofilů (VEPN).
Pyromanie (ilustrační snímek)

Pyromanie (ilustrační snímek) foto: ČTK

Dlouhodobé společenské stereotypy stojí v cestě zrovnoprávnění těchto menšin, které jsou obohacením naší společnosti. Nikomu neubližují, mají tedy právo na plný společenský respekt, dodává aktivistka. Prvním krokem má být dekriminalizace a cílem je úplná emancipace.

Samozřejmostí je zákaz ofenzivních výrazů jako exhibicionista či šmírák, aktivisté se domnívají, že tady by pomohly pokuty. Organizátoři se chtějí obrátit s peticí na některé parlamentní strany a iniciovat tak nový zákon, podporu čekají zejména u Pirátů, TOP 09 a ČSSD.

Důležité je podívat se na problematiku nepředpojatě. „Pyromanie může vypadat nebezpečně, ale pokud je moderovaná, může být zcela bez rizika a pro většinovou společnost dokonce zábavná, například při podpalování nepotřebných objektů,“ říká Marcel Jiskra ze Svobody všem. Jediným problematickým aspektem, který na pyromanii vidí, je znečišťování ovzduší.

Podle průzkumu, který si organizace nechala vypracovat, a jehož kompletní výsledky zveřejní během prvního dubnového dne, příslušníci většinové společnosti špatně snášejí, když jsou považováni za zpátečníky – a s tím chtějí propagátoři VEPN pracovat.

Každý nakonec raději podpoří něco, co vlastně nechce, často jen proto, aby vypadal ve společnosti přijatelněji. „Nejnovější americké průzkumy například dokazují, že nejvíce předsudků je mezi příslušníky LGBTQ komunity,“ říká Wolf Králíčková.

Nejhůř se menšiny chovají k sobě navzájem, dodává a slibuje, že v delší časové perspektivě bude možné uvažovat o masové převýchově celé společnosti. O budoucnost své organizace se Wolf Králíčková nebojí: „Nějaká utiskovaná menšina se vždy najde.“

Autor:
Témata: ČSSD, TOP 09, voyeurismus

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...