21. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový byznys? Portugalci prodávají čistý vzduch

Čistý vzduch ve skleněné nádobce z portugalského města Guarda stojí 5 euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čistý vzduch ve skleněné nádobce z portugalského města Guarda stojí 5 euro. |

Zní to jako vtip, ale vtip to není. Portugalské město Guarda, které je nejvýše položené v zemi, nabízí ve skleněné nádobce ke koupi vzduch z prostorů bývalého sanatoria pro pacienty s nemocemi dýchacích cest.

Městské úřady podle místních médií doufají, že výrobek, který stojí pět eur (127 korun), bude slavit úspěchy na portugalském i zahraničním trhu.

"Sázíme na export našeho ovzduší, které je považováno za jedno z nejčistších v této části Evropy," řekl Américo Rodrigues, jeden z autorů kuriózního suvenýru z města Guarda. Odhaduje, že s největším ohlasem se skleněné nádobky setkají ve Švýcarsku, ve Francii a v Lucembursku.

Tam totiž žije nejvíce portugalských emigrantů, kteří pocházejí ze severovýchodní oblasti Portugalska, v níž město Guarda ve výšce 1056 metrů nad mořem leží.

"Za pouhých pět eur se mohou opájet čistým vzduchem z rodné země a zároveň ukojit touhu po vlasti," tvrdí Rodrigues. Zákazníci ale musí mít trochu smysl pro humor.

 

Lidovky.cz, ČTK