15. prosince 2005 12:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový Harry Potter se už prodává

Harry Potter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harry Potter | foto: AFP

PRAHA Dříve než jim povolovala smlouva s vydavatelem, spustily obchodní řetězce prodej nového dílu knihy o Harry Potterovi. Kniha měla být na pultech až od půlnoci z 18. na 19. prosince.

Již dnes je ale možné knihu Harry Potter a Princ dvojí krve koupit, a to za nižší cenu, než stanovil Albatros. Jak píše dnešní Mladá Fronta Dnes a Blesk, knihu si mohli lidé koupit třeba v Brně dokonce již ve středu.

Dnes dopoledne ležela již na pultech například knihkupecké sítě Kanzelsberger a odpoledne bude ve třicítce obchodů sítě Tesco.

Obchody si mohou dovolit český překlad šestého dílu potterovské série prodávat, protože samy smlouvu neporušují. Obchodními partnery Albatrosu jsou distributoři, ti jsou smluvně
zavázáni.

"Tyto společnosti však mohou svým dalším obchodním partnerům, tedy zejména koncovým prodejcům, stanovit podmínky různé," řekl Martin Cvilink.

Distributor tak může knihu do prodeje poskytnout dříve a může také ovlivnit i cenu knihy. Jaké sankce čekají distributory, odmítá Albatros sdělit, věc prý nyní posuzuje právník.

"Jedná se ale o porušení smlouvy," řekla manažerka prodeje Albatrosu Lenka Procházková.

"Zákon o ochraně hospodářské soutěže zakazuje 'soutěžitelům' na trhu, tedy i nakladatelům, určit pevnou cenu zboží. V případě určení a požadování dodržení pevné ceny, za kterou se smí kniha prodávat, by nakladatelství porušilo uvedený zákon," uvedl Cvilink.

V některých evropských zemích platí pevné ceny knih, v Česku po takové úpravě dlouho volají někteří nakladatelé a malí knihkupci, naopak výrazně proti jsou samozřejmě obchodní řetězce. 

Tesco knihu nabídne za 309 korun, Kanzelsberger za 399 korun. "Na šestý díl Harryho Pottera čekají čeští čtenáři již několik měsíců. Protože Harry Potter bude jedním z hlavních hitů letošních Vánoc, chceme zákazníkům vyjít vstříc a nabídnout jim knihu hned, jak to jen bude možné," řekla Jana Matoušková za síť Tesco.

Na sobotu chystají ve vybraných obchodních domech Tesco v Praze, Plzni, Brně a Ostravě doprovodný program ke knize. Kanzelsberger, který má jen v Praze šest prodejen, se rozhodl
reagovat na Tesco. "Mrzí nás to, chtěli jsme dodržet původní pravidla," sdělil ředitel firmy Jan Kanzelsberger.

Nakladatel podle něj nedokázal zajistit respektování dohody o jednotném termínu uvedení knihy na trh. "Nemůžeme poškozovat naše zákazníky, kteří se na knihu dlouho těší, ani sebe jako obchodníky jenom proto, že jsme chtěli dodržet pravidla," říká Kanzelsberger.

Přestože firma knihu prodává ode dneška, uspořádá ve své prodejně v Praze na Můstku plánovaný sobotní večer na uvítání šestého dílu knihy. Uskuteční se od 19:00.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Harry Potter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Harry Potter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Harry Potter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...