Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový nepřítel řidičů? Podle ruského hygienika je to kefír

Autonehoda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autonehoda - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský hlavní hygienik Gennadij Oniščenko v pondělí varoval řidiče před konzumací kefíru, oblíbeného mléčného kvašeného nápoje, který ještě nedávno sám doporučoval jako doplněk zdravé výživy. Kefír podle něj obsahuje alkohol, který za volant nepatří. Podle expertů obsahuje průmyslově vyráběný kefír méně než jedno procento alkoholu a opít se jím je prakticky nemožné.

Oniščenkovo tažení proti kefíru vyvolala série tragických dopravních nehod, při nichž umírali lidé. Právě v pondělí soud v Noginsku u Moskvy poslal na osm let za mříže moskevskou řidičku za to, že v opilosti usedla za volant svého vozu, při předjíždění nezvládla řízení a smetla ze silnice sedm chodců, z nichž pět zemřelo. Kefír ovšem za její stav nemohl.

V Rusku ročně na silnicích umírá kolem 28 tisíc lidí, což je počet srovnatelný s Evropskou unií. Tam ale žije trojnásobný počet obyvatel a jezdí šestinásobný počet aut.

Buď kefír, nebo řízení

"Milovníci kefíru si musejí vybrat - buď oblíbený nápoj, nebo řízení vozu. Že tím upíráme práva konzumentů tohoto nápoje? Když ale začnou zabíjet naše děti, naše občany - co pak?" vzkázal hlavní hygienik čtenářům ruských médií. Sám Oniščenko přitom v mimořádně teplém létě roku 2010 doporučoval spoluobčanům kefír jako optimální nápoj pro osvěžení, jemuž by měli Rusové dát přednost před slazenými nápoji importovanými ze Západu.

ČTĚTE VÍCE:

Jeho nová argumentace ale nepřekvapila, protože hlavní hygienik si svými spornými vývody vysloužil mediální pozornost už několikrát. Krátce po válce s Gruzií v roce 2008 zakázal dovoz gruzínských vín a minerálních vod s tím, že mohou poškodit zdraví konzumentů. Stejný osud potkal ukrajinské sýry v době, kdy se Moskva a Kyjev dohadovaly o ceně zemního plynu.

Když letos v létě zněla ze zámoří tvrdá kritika Kremlu za způsob, jakým nakládá s politickými oponenty, rozmlouval Oniščenko Rusům americké hamburgery - nejsou prý pro žaludky "našinců" vhodné. Účastníky masových demonstrací proti znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem zas v zimě varoval, že jejich pobyt v ulicích může vyvolat epidemii respiračních chorob.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....