Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový nepřítel řidičů? Podle ruského hygienika je to kefír

Evropa

  15:04
MOSKVA - Ruský hlavní hygienik Gennadij Oniščenko v pondělí varoval řidiče před konzumací kefíru, oblíbeného mléčného kvašeného nápoje, který ještě nedávno sám doporučoval jako doplněk zdravé výživy. Kefír podle něj obsahuje alkohol, který za volant nepatří. Podle expertů obsahuje průmyslově vyráběný kefír méně než jedno procento alkoholu a opít se jím je prakticky nemožné.
Autonehoda - ilustrační foto

Autonehoda - ilustrační foto foto: Shutterstock

Oniščenkovo tažení proti kefíru vyvolala série tragických dopravních nehod, při nichž umírali lidé. Právě v pondělí soud v Noginsku u Moskvy poslal na osm let za mříže moskevskou řidičku za to, že v opilosti usedla za volant svého vozu, při předjíždění nezvládla řízení a smetla ze silnice sedm chodců, z nichž pět zemřelo. Kefír ovšem za její stav nemohl.

V Rusku ročně na silnicích umírá kolem 28 tisíc lidí, což je počet srovnatelný s Evropskou unií. Tam ale žije trojnásobný počet obyvatel a jezdí šestinásobný počet aut.

Buď kefír, nebo řízení

"Milovníci kefíru si musejí vybrat - buď oblíbený nápoj, nebo řízení vozu. Že tím upíráme práva konzumentů tohoto nápoje? Když ale začnou zabíjet naše děti, naše občany - co pak?" vzkázal hlavní hygienik čtenářům ruských médií. Sám Oniščenko přitom v mimořádně teplém létě roku 2010 doporučoval spoluobčanům kefír jako optimální nápoj pro osvěžení, jemuž by měli Rusové dát přednost před slazenými nápoji importovanými ze Západu.

ČTĚTE VÍCE:

Jeho nová argumentace ale nepřekvapila, protože hlavní hygienik si svými spornými vývody vysloužil mediální pozornost už několikrát. Krátce po válce s Gruzií v roce 2008 zakázal dovoz gruzínských vín a minerálních vod s tím, že mohou poškodit zdraví konzumentů. Stejný osud potkal ukrajinské sýry v době, kdy se Moskva a Kyjev dohadovaly o ceně zemního plynu.

Když letos v létě zněla ze zámoří tvrdá kritika Kremlu za způsob, jakým nakládá s politickými oponenty, rozmlouval Oniščenko Rusům americké hamburgery - nejsou prý pro žaludky "našinců" vhodné. Účastníky masových demonstrací proti znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem zas v zimě varoval, že jejich pobyt v ulicích může vyvolat epidemii respiračních chorob.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....