Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový rok ve znamení psa

Magazín

  16:01
PEKING - Miliony Číňanů na celém světě v noci na neděli přivítaly čínský nový rok, který bude ve znamení psa, tedy věrnosti, čestnosti a šlechetnosti.

Číňané oslavovali příchod nového roku. foto: KAZUHIRO NOGI AFP

Obyvatelé Pekingu a dalších 200 velkých měst mohli po dvanáctiletém zákazu opět slavit ohňostroji.Čínská města žhnou červenými dekoracemi a automobily i chodci musejí uhýbat petardám a dělobuchům. Číňané věří, že ohňostroje zastraší zlé síly a že do jejich domovů přilákají bohatství.

Nedělí ale veselí v Číně nekončí. Novoroční oslavy jsou tu zároveň svátky jara. Trvají 15 dní a jsou velmi populární. Na čínské nebe vyletí petardy a světlice za 124 milionů dolarů a v domácnostech i v ulicích se zkonzumují hory masových a zeleninových taštiček, které stejně jako ohňostroje symbolizují hojnost. Lidé se také obdarovávají pomeranči, které jim také mají přinést majetek.

Čínský nový rok provází i řada pověr. V žádném případě se při oslavách nesmí plakat, protože pak by člověka provázely slzy celý rok. A kdo si umyje v tyto dny vlasy, smyje ze sebe štěstí. Nevyslovuje se číslo čtyři, protože v čínštině zní podobně jako slovo smrt. A kdo vezme do ruky nože nebo nůžky, odstřihuje od sebe štěstí.

Obyvatelé Pekingu dodržují i některé další tradice. Berou své děti do města, aby se podívaly na lví tance, akrobatická a další lidová vystoupení. Rodiče, prarodiče a další dospělí příbuzní je obdarovávají červenými obálkami s penězi. Podle příjmů rodiny uvnitř najdou od 10 do 1000 yuanů - v přepočtu 30 až 3000 korun.

Číňané si také při novoročních oslavách zakládají na dobrém jídle. Na stole nesmí chybět ryba, kachna či vepřové. Po dlouhých měsících si také dopřáli kuře, kterému se vyhýbali kvůli strachu z ptačí chřipky. Kuře se připravuje celé včetně hlavy, ocasu a pařátů, což symbolizuje celistvost.

Ačkoli astrologové rok psa charakterizují termíny jako věrnost, čestnost a důvěra, patří k němu prý i pesimismus a neobejde se bez dávky cynismu. Měl by být také rokem finanční prosperity. Klidná prý bude pouze jeho první půle, znamenající jen jakési „ticho před bouří“. V dalších měsících se totiž vynoří mnoho problémů.

V roce psa se rozhodně doporučuje uzavírat manželství, neboť rok potrvá 13 měsíců, a budou v něm tedy obsaženy začátky dvou jarních období - letošního i jara roku 2007. Číňané věří, že je velmi vhodné se ženit v roce, který má o jeden měsíc víc a v němž jsou dvě jara. Rok psa skončí 17. února 2007 a na další si budou muset Číňané počkat 12 let.

Autoři:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat