26. července 2008 9:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový trend: tanec u tyče

Tanec u tyče - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanec u tyče - ilustrační foto | foto: www.montereycountyweekly.com

PEKING/PRAHA Řada mladých dam a slečen po celém světě chodí ráda na hodiny aerobiku, jógy či tance. Horkou novinkou v Číně jsou však nyní hodiny tance u tyče. „Cvičenky“ ve vysokých kozačkách, latexových šortkách a sportovních topech potřebují ke svým výkonům jediné – tyč a dostatek síly.

„Nejhorší je udržet se v určité póze,“ řekla americkému listu The New York Times šestadvacetiletá manažerka Siao Jen. „Nejjednodušší je naopak sklouznout dolů,“ dodala. Slečna Siao patří mezi nadšenkyně této nové kontroverzní fitness zábavy, která se pomalu stává v Číně hitem.

„Chodila jsem na klasické hodiny aerobiku, ale bylo to příliš nudné a monotónní. Tak jsem vyzkoušela hodiny tance u tyče a jsem nadšená. Jde o opravdu společenskou zábavu. Potkala jsem zde hodně děvčat, se kterými jsme se velmi sblížily. Našla jsem zde mnoho přátel, baví mě to a ještě ke všemu se při tom cítím velice sexy,“ dodala Siao.

Uvozovky dolníChodila jsem na klasické hodiny aerobiku, ale bylo to příliš nudné a monotónní. Tak jsem vyzkoušela hodiny tance u tyče a jsem nadšená.Uvozovky horní

Tradiční zábava, která byla doposud doménou striptérek v nočních klubech, se pomalu stává zajímavou alternativou k běžnému a pro mnohé nudnému cvičení v tělocvičnách. Čínská fitness centra a taneční školy nyní nabízejí tanec u tyče pouze s tím rozdílem, že na konci hodiny zůstanou všichni oblečení.

Inspirace z Paříže
Novou „taneční aktivitu“ přivezla do Číny Luo Lan pocházející z malého města I-čchunu na jihovýchodě Číny, jejíž rodiče vyučují fyziku na univerzitě. „Nejsem vědec jako moji rodiče. V tom jsem černá ovce rodiny,“ řekla Luo, která se živila jako sekretářka, prodavačka, restaurátorka či překladatelka. V roce 2006 se slečna Luo rozhodla, že si udělá pauzu, a odjela na prázdniny do Paříže, kde se seznámila s tancem u tyče, který ji okouzlil.

„Šla jsem do klubu a uviděla jsem tam ženu tančící u tyče. Bylo to krásné!“ Poté se dopátrala, že tanec u tyče jako fitness aktivita je v Americe hitem, a rozhodla se, že v Číně rozvíří klidné hladiny „fitness revolucí“. Bylo však nutné upustit od erotického náboje a přizpůsobit hodiny čínské kultuře a mentalitě.

Po návratu do Pekingu a otevření vlastního tanečního studia se začaly pomalu dostavovat úspěchy. V březnu tohoto roku byla Luo pozvána se svými žáky do televizní show, kde sklidili veliký úspěch.

„Lidé si u nás nespojují tanec u tyče se striptérkami. Je to pro ně něco nového a zajímavého. Něco, co nikdy neviděli, a to je láká,“ řekla slečna Luo. Po odvysílání show se stal z tance u tyče hit, který se šíří Čínou. I přes veliký úspěch se však slečna Luo nevyhnula kritice ze strany společnosti ani výhrůžným telefonátům. Nevzdává se však a tančí (u tyče) dál.