12. srpna 2015 15:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový Zéland chce změnit vlajku, dorazilo přes 10 tisíc návrhů

Vybrané návrhy na novou vlajku Nového Zélandu, rozhodne referendum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vybrané návrhy na novou vlajku Nového Zélandu, rozhodne referendum. | foto: ČTK

WELLINGTON Novozélanďané spatřili 40 návrhů nové vlajky, které byly vybrány z 10 000 kreseb a postoupily do dalšího kola. Vláda vypsala soutěž, protože má pocit, že je třeba zbavit se starého symbolu, v jehož rohu je vlajka Británie.

Do soutěže se mohl přihlásit kdokoli. Nyní je vybráno 40 návrhů, z nichž speciální porota v září zvolí nejlepší čtyři a o vítězi mají Novozélanďané v listopadu rozhodnout v referendu. Tím ještě záležitost neskončí, protože vítěz pak musí obstát v dalším referendu, v němž bude soutěžit s původní vlajkou. To se bude konat příští rok v březnu.

Vlajka Nového Zélandu.

Vlajka Nového Zélandu.

Tisk čtyřicítku návrhů nepřivítal s nadšením. The Sydney Morning Herald nadepsal svůj článek titulkem Nový Zéland má 40 nápadů na novou vlajku a všechny jsou strašné. „Existuje horší způsob kolektivního mučení než národ snažící se změnit vlajku? Bude to trvat věčně, můžete to konzultovat s kýmkoli a stejně se nikdo s nikým neshodne,“ napsal autor.

Nový symbol má skoncovat s připomínkou koloniální éry, avšak existuje početná skupina lidí, která si přeje starou vlajku zachovat. Například ti, kdo pod ní bojovali, nebo konzervativci, kteří ve změně nevidí žádný smysl. Další poukazují na zbytečné utrácení, jelikož to vše přijde na 26 milionů novozélandských dolarů (412 milionů korun).

Při zadávání byla stanovena tato kritéria - nová vlajka musí být charakteristická a jednoduchá, tak aby ji mohlo nakreslit i malé dítě; musí být nadčasová a rychle vyjádřit podstatu země, kterou reprezentuje; musí být také důstojná, aby mohla reprezentovat při všech příležitostech; a musí promlouvat ke všem Novozélanďanům.

Na nové vlajce mohla být novozélandská národní rostlina známá jako stříbrné...

Na nové vlajce mohla být novozélandská národní rostlina známá jako stříbrné kapradí (Cyathea dealbata) na černém pozadí.

Proto téměř všech 40 vybraných návrhů představuje v různých variantách tři hlavní témata - koru, tedy spirálu vyskytující se téměř na všech kresbách původních obyvatel a představující symbol nového života, růstu, síly a míru, dále list kapradiny, která se stala rovněž symbolem Nového Zélandu.

A nakonec Jižní kříž, tedy souhvězdí viditelné z jižní polokoule. Tento symbol je už na dosavadní vlajce. Kritici soudí, že se 40 vybraných návrhů navzájem hodně podobá a že nejsou na dostatečné umělecké úrovni. Připomínají prý spíš podniková loga nebo jsou příliš komplikované a nevypovídají o zemi dost srozumitelně.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?