Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Novým exponátem Muzea rekordů je půlmetráková homole cukru

Přes půl metráku vážící homole cukru a její autor Jan Trejbal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes půl metráku vážící homole cukru a její autor Jan Trejbal. | foto: ČTK

PELHŘIMOV Přes půl metráku vážící homole cukru s průměrem základny 35 centimetrů a výškou 71 centimetrů je ode dneška novým exponátem Muzea rekordů v Pelhřimově. Jejím autorem je sedmadvacetiletý student pražské Akademie výtvarných umění Jan Trejbal.

Rekordní homole je součástí Trejbalova studentského projektu, v jehož rámci vytvořil 15 stejných objektů a rozmístil je do krajiny. Novinářům to dnes řekl Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den spravující české rekordy.

Homole vznikla napěchováním směsi krystalového a moučkového cukru s vodou do sádrové formy vylité pryskyřicí. "Samotné napěchování trvá kolem dvou hodin, homole pak ale musí až tři měsíce vysychat," řekl ČTK Trejbal.

Inspirací pro jeho projekt byly drobné stavební památky v krajině - smírčí kříže. Kdysi přirozená rozmanitost drobných objektů a s nimi spjatých příběhů se podle něj v krajině střední Evropy už téměř vytratila. "Homole jsou jejich symbolickou alternativou. Nabízím lidem objekty, které nejsou trvalé hodnoty, a zároveň je vyzývám, aby si tyto objekty umístili na místa, s nimiž mají spojené kladné emoce," uvedl Trejbal.

Homole by se měla podle představ autora ve volné krajině během několika měsíců samovolně rozpustit. "Nechtěl jsem dělat objekt, který v krajině vydrží neomezeně dlouho. Člověk si skrz instalovanou homoli obnoví svůj vztah k danému místu a zároveň si uvědomí, že všechno je pomíjivé," řekl Trejbal.

Přes půl metráku vážící homole cukru a její autor Jan Trejbal.

Z 15 instalovaných homolí se však více než polovina přirozeného rozpadu "nedožila", ale stala se obětí vandalů či zlodějů. "Jsem zvědav, jak by projekt dopadl v zemi s vyvinutějším vztahem v památkám," podotkl Trejbal.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?