21. září 2009 16:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Novým exponátem Muzea rekordů je půlmetráková homole cukru

Přes půl metráku vážící homole cukru a její autor Jan Trejbal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes půl metráku vážící homole cukru a její autor Jan Trejbal. | foto: ČTK

PELHŘIMOV Přes půl metráku vážící homole cukru s průměrem základny 35 centimetrů a výškou 71 centimetrů je ode dneška novým exponátem Muzea rekordů v Pelhřimově. Jejím autorem je sedmadvacetiletý student pražské Akademie výtvarných umění Jan Trejbal.

Rekordní homole je součástí Trejbalova studentského projektu, v jehož rámci vytvořil 15 stejných objektů a rozmístil je do krajiny. Novinářům to dnes řekl Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den spravující české rekordy.

Homole vznikla napěchováním směsi krystalového a moučkového cukru s vodou do sádrové formy vylité pryskyřicí. "Samotné napěchování trvá kolem dvou hodin, homole pak ale musí až tři měsíce vysychat," řekl ČTK Trejbal.

Inspirací pro jeho projekt byly drobné stavební památky v krajině - smírčí kříže. Kdysi přirozená rozmanitost drobných objektů a s nimi spjatých příběhů se podle něj v krajině střední Evropy už téměř vytratila. "Homole jsou jejich symbolickou alternativou. Nabízím lidem objekty, které nejsou trvalé hodnoty, a zároveň je vyzývám, aby si tyto objekty umístili na místa, s nimiž mají spojené kladné emoce," uvedl Trejbal.

Homole by se měla podle představ autora ve volné krajině během několika měsíců samovolně rozpustit. "Nechtěl jsem dělat objekt, který v krajině vydrží neomezeně dlouho. Člověk si skrz instalovanou homoli obnoví svůj vztah k danému místu a zároveň si uvědomí, že všechno je pomíjivé," řekl Trejbal.

Přes půl metráku vážící homole cukru a její autor Jan Trejbal.

Z 15 instalovaných homolí se však více než polovina přirozeného rozpadu "nedožila", ale stala se obětí vandalů či zlodějů. "Jsem zvědav, jak by projekt dopadl v zemi s vyvinutějším vztahem v památkám," podotkl Trejbal.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ROZPOČTÁŘ - PŘÍPRAVÁŘ STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz