Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zapomeňte na filmové hvězdy. V Hongkongu září učitelé

Asijský školák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijský školák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

HONGKONG Elegantní vstupní hala jednoho z hongkongských středisek moderní výuky se podobá předsálí většího kina. Také tady se tísní dospívající mládež, která se sem vypravila hned po skončení školního vyučování. Zdi jsou plné fotografií v téměř životních velikostech - ale tyto idoly nejsou filmové hvězdy. Jsou to soukromí učitelé, napsal list The New York Times.

Podnikatelské odvětví soustředěné kolem příprav na zkoušky je v Hongkongu stejně soutěživým prostředím jako školy samotné. A doučovací střediska se snaží získat co největší díl na trhu tím, že ze svých zaměstnanců dělají celebrity. Jména doučujících učitelů a jejich podobizny se tak objevují na městských autobusech, ve stanicích metra i na billboardech.

„Doučování v nějaké podobě existovalo od samotného vzniku školství,“ říká Mark Bray, profesor srovnávací výuky univerzity v Hongkongu. „Ovšem zajímavé na tom je, že v Hongkongu našli hvězdní soukromí učitelé recept, jak pracovat v téměř průmyslovém měřítku,“ dodal Bray.

Původně středoškolští studenti v Hongkongu skládali dva velké standardizované testy, ale v roce 2009 je úřad pro vzdělání sloučil do jednoho. Tento krok měl podle mínění úředníků snížit úzkost studentů a podpořit „celkový rozvoj osobnosti a celoživotních vzdělávacích schopností“.

Tato teoretická představa se však nenaplnila. Celá budoucnost studentů nyní závisí na tomto jediném velkém testu - a v důsledku toho doučovací byznys nabobtnal do nebývalého rozsahu.

Úřad v Hongkongu má nyní v záznamech zhruba 2600 registrovaných soukromých škol nabízejících „neformální výuku“, což je kategorie zahrnující doučování. To je více než dvojnásobek běžných základních a středních škol, které na tomto poloautonomním území pod čínskou správou jsou.

Jen střediska moderní výuky mají více než 50 poboček - a jejich rozpočet na reklamu přesahuje milion amerických dolarů (asi 25 milionů korun), uvedla mluvčí společnosti Minnie Wongová.

Hvězdný systém doučovatelů přitom může být velmi lukrativní. Antonia Chengová, která jako doučovatelka pracuje pro střediska moderní výuky, odhaduje, že za posledních deset let učila více než 100 tisíc studentů. Podle jejích slov vydělávají ti nejlepší ze soukromých učitelů ve firmě miliony dolarů ročně.

Portréty Chengové je vidět na autobusech či v metru. Jsou do té míry retušované, že si Chengová mimo prostředí třídy nepřipadá jako celebrita. „Na těch portrétech mě poznávají jenom moji studenti. Takže mě to nedostává do nijak nepříjemných situací,“ uvedla Chengová.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...