Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obamovy změny se dějí

Magazín

  10:13
KOGELO/WASHINGTON - Život nevlastní babičky Baracka Obamy se od jeho zvolení americkým prezidentem radikálně změnil. Její dům v západokeňské vesnici Kogelo se stal turistickou atrakcí a sedmaosmdesátiletá Sarah Hussein Obamová je nyní v jednom kole. Denně přijímá až pět set návštěvníků, informuje agentura DPA. „Návštěvníků je tolik, že nemám ani čas, abych šla do kuchyně a něco uvařila,“ postěžovala si paní Obamová.

Obamova nevlastní babička Sarah se raduje z jeho vítězství. foto: AFP

O bezpečnost ženy, která vychovala otce prvního afroamerického prezidenta Spojených států, se stará jak keňská, tak americká vláda. Policisté střeží její pozemek čtyřiadvacet hodin denně a velvyslanectví Spojených států v Nairobi je každý den informováno o aktuální situaci v Kogelu.

Jako jednu z největších výhod prý „Mama Sarah“ ocenila novou elektrickou přípojku do svého domu. Skromný příbytek byl k síti připojen během jediného týdne. Vytvoření elektrické přípojky přitom v této východoafrické zemi běžně trvá několik let. Místní vláda se pustila i do hloubení studně na pozemku, píše deník The Standard. Jeden ze sloganů prezidentské předvolební kampaně Baracka Obamy zněl „Change we need“, tedy „Změna je to, co potřebujeme“. Obamovo vítězství přináší změny ještě před začátkem jeho prezidentského období, a to nejen do keňského domova paní Obamové, která je na svého vnuka patřičně hrdá.

Deník Washington Post totiž současně přinesl zprávu o velkorysém gestu černošského podnikatele: Díky Earlu Staffordovi nebudou mít privilegium zhlédnout ve Washingtonu lednový inaugurační průvod nově zvoleného prezidenta jen významní a bohatí Američané, nýbrž i chudí a smrtelně nemocní lidé. Stafford je totiž zadarmo pozval do luxusního hotelu Marriott.

Pozvány prý budou asi tři stovky lidí ze všech koutů Spojených států. „Odklonili jsme se od hodnot, které pomohly vybudovat velikost Ameriky. Prostě se znovu musíme začít starat jeden o druhého,“ řekl Stafford, jenž pochází z početné rodiny baptistického kněze. Celkem se na slavnosti očekává půl druhého milionu lidí.

Autoři:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...