20. října 2005 9:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obezita před soud v USA nepatří

WASHINGTON Američtí tlouštíci už nemohou vinit před soudem kvůli obezitě potravinářský průmysl a řetězce fastfoodů. Sněmovna reprezentantů schválila takzvaný cheeseburgerový zákon, který jim to nedovolí.

Sněmovna již schválila podobný zákon loni, tehdy však skončil v Senátu, který nyní žádnou akci v tomto směru neplánuje. Zákon o "osobní zodpovědnosti za konzumaci potravin" měl podporu podnikatelských skupin a Bílého domu. "Výrobci potravin, prodejci, distributoři a zadavatelé reklam by neměli být činěni zodpovědnými za zdravotní poškození kvůli tomu, že konzumaci legálních a nefalšovaných potravin nějaká osoba spojuje se svým váhovým přírůstkem nebo obezitou," uvedl Bílý dům.

Zákon zablokuje u státních a federálních soudů možnost podávat "frivolní žaloby" proti výrobcům a prodejcům potravin a nealkoholických nápojů na základě tvrzení o způsobené obezitě. Nebude však bránit žalobám na zkažené zboží.

Norma reaguje na šířící se kampaně proti údajnému růstu obezity v důsledku stravování v řetězcích rychlého občerstvení a konzumace tučných, slaných a sladkých potravin. Zastánci zákona říkají, že obezitu a přejídání musejí řešit lékaři, tělesný pohyb a osobní zodpovědnost, a nikoli právníci a soudy. Některé poslední vědecké výzkumy žádnou spojitost mezi obezitou a návštěvou fastfoodů u mladistvých nenalezly, zato zjistily silnou spojitost obezity a nízké pohybové aktivity.

Nejznámějším podobným případem žaloby kvůli obezitě byla žaloba rodičů několika dětí proti řetězci McDonald's. Tu federální soud v roce 2003 definitivně zamítl. Firmy na obavy z obezity v posledních letech reagují snahou informovat spotřebitele o kalorické hodnotě produktů a o jejich složení a nabídkou zdravějších potravin.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK V BRNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 500 - 101 500 Kč