Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obezita před soud v USA nepatří

Magazín

  9:47
WASHINGTON - Američtí tlouštíci už nemohou vinit před soudem kvůli obezitě potravinářský průmysl a řetězce fastfoodů. Sněmovna reprezentantů schválila takzvaný cheeseburgerový zákon, který jim to nedovolí.

obezita - ilustrační foto foto: MYCHELE DANIAUAFP

Sněmovna již schválila podobný zákon loni, tehdy však skončil v Senátu, který nyní žádnou akci v tomto směru neplánuje. Zákon o "osobní zodpovědnosti za konzumaci potravin" měl podporu podnikatelských skupin a Bílého domu. "Výrobci potravin, prodejci, distributoři a zadavatelé reklam by neměli být činěni zodpovědnými za zdravotní poškození kvůli tomu, že konzumaci legálních a nefalšovaných potravin nějaká osoba spojuje se svým váhovým přírůstkem nebo obezitou," uvedl Bílý dům.

Zákon zablokuje u státních a federálních soudů možnost podávat "frivolní žaloby" proti výrobcům a prodejcům potravin a nealkoholických nápojů na základě tvrzení o způsobené obezitě. Nebude však bránit žalobám na zkažené zboží.

Norma reaguje na šířící se kampaně proti údajnému růstu obezity v důsledku stravování v řetězcích rychlého občerstvení a konzumace tučných, slaných a sladkých potravin. Zastánci zákona říkají, že obezitu a přejídání musejí řešit lékaři, tělesný pohyb a osobní zodpovědnost, a nikoli právníci a soudy. Některé poslední vědecké výzkumy žádnou spojitost mezi obezitou a návštěvou fastfoodů u mladistvých nenalezly, zato zjistily silnou spojitost obezity a nízké pohybové aktivity.

Nejznámějším podobným případem žaloby kvůli obezitě byla žaloba rodičů několika dětí proti řetězci McDonald's. Tu federální soud v roce 2003 definitivně zamítl. Firmy na obavy z obezity v posledních letech reagují snahou informovat spotřebitele o kalorické hodnotě produktů a o jejich složení a nabídkou zdravějších potravin.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat