Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Objev milionového obrazu

Australská galerie zjistila, že vlastní portrét italské renesanční šlechtičny Lucrezie Borgia. Záhadný renesanční obraz galerie koupila v roce 1965 a po celou dobu všichni věřili, že je na něm vyobrazen mladý muž. Důvodem byl především fakt, že postava ve své ruce drží dýku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Daniela 27.11.2008 4:07

1!

Dosso Dossi modelku, dceru Vannozzy de Cattani(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Vanozza.jpg),

zrovna nešetřil. I pučící rohy nakreslil, jistě vzácnou papalášů to chorobu.

Je jí připisován i další portrét, s myrtou přes turban a kytičkou malinko odkvetlou, včetně čehosi nakadeřeně pryskyřníkovitého, s lístečky kopinatými až svízelovitými:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Lucrezia_borgia_bartolomeo_veneziano.jpg

Rodrigo Borgia, synovec Kalixta III, studoval zprvu v Bologni práva. R. 1456 se stal ve Vatikánu vicekancléřem. Vydržel tam do svých72 let, do oběda u kardinála Adriana da Corneto 6. srpna 1503.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Alexander_VI

Daniela 28.11.2008 4:26

Re: 1!

(Formanovské kvinde)

Oči na portrétu vypadají spíš modrozeleně, úbor duchovně, boule na čele jako od úderů do hlavy shora, při lezení do okna ve výšce. Výraz tupý až opilecký, mozek po otřesech mimo provoz. List v popředí, odmítnutím důkladně zadané napříč popsaný, vypadá skoro až jako prospekt dnešní cestovní kanceláře na dnešním plechově zvučícím papíře. Chybí už jen na černém oblečku - nikterak dámském - nablito.

Borgiové byli jiní borci. S hnědýma očima a pozorným pohledem.(Obrázek:http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Calixtus_III.jpg)

Alonso Borja, v Itálii později známý jako Alfonso Borgia, profesor kanonického práva, jako poradce aragonského krále Alfonsa v roce 1429 - přesvědčil vzdoropapeže Klementa VIII. (vlastním jménem Gil Sánchez Munos), aby se vzdal svého úřadu. Martin V. pak Alonsa Borju jmenoval biskupem ve Valencii. Později se Alonsovi podařilo odstranit vážné rozpory mezi králem Alfonsem Aragonským a papežem Evženem IV. Z vděčnosti za hladké urovnání těchto sporů jej papež v roce 1444 jmenoval valencijským kardinálem a povolal ho k sobě do Říma.

Po smrti Mikuláše V. se kardinálové nerozdělili podle národností, jak to bylo v minulosti běžné, ale podle toho, zda se jednalo o příznivce rodu Colonnů nebo Orsiniů. Hledal se kompromisní kandidát, a 8. 4. 1455 byl zvolen Alonso Borja. 8. 4. 1455 byl Alonso Borja (nyní už vlastně Alfonso Borgia) zvolen papežem a přijal jméno Kalixtus III.

Kalixtus III. usiloval o válečné tažení proti Turkům, kteří v roce 1453 dobyli Cařihrad a stále více ohrožovali Evropu. Neúnavně sháněl peníze a zcela vyprázdnil papežskou pokladnu, jen aby mohl financovat stavbu válečných lodí. Výzvu Kalixta III. vzala na vědomí jen část šlechty v Uhrách. Uherská armáda pod vedením Jana Hunyadiho se spojila s asi sedmdesáti tisíci dobrovolníky, které získal po celé Evropě žebravý mnich Jan Kapistránský a společně v roce 1456 porazili Turky u Bělehradu. Kalixtus III. umírá v roce 1458 ve věku 79 let, simultánně v Římě dochází k

. 28.11.2008 4:28

Re: 1!

Kalixtus III. umírá v roce 1458 ve věku 79 let, simultánně v Římě dochází k nepokojům, vyvolaným Orsinii. Toto dupání mělo zastrašit Kalixtovy stoupence a tím zbořit Kalixtovu kliku - podělil vlivnými úřady na tři sta osob- a skutečně, jen jeden se rozloučit s umírajícím příbuzným a papežem, jeho synovec, kardinál a papežský místokancléř Rodrigo Borgia.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kalixtus_III

Daniela 1.12.2008 3:47

http://www.lucrezia.cz/images/foto/lucrezia1.jpg

Ještě jeden portrét, detail fresky v Borgiovských komnatách (Appartamenti Borgia) ve od Pinturicchia. (http://www.lucrezia.cz/lucrezia.htm)

http://www.lucrezia.cz/images/foto/lucrezia1.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Lucrebor.jpg

http://www.jeannekalogridis.com/photos/Lucrezia-Borgia-BR.jpg

http://www.nndb.com/people/159/000092880/alexander-vi-1-sized.jpg http://www.jeannekalogridis.com/photos/PopeAlexander.jpg A ještě super portrét Cesare Borgii, s tváří neznetvořenou ještě syfilidou. http://www.jeannekalogridis.com/photos/CesareBorgia.jpg Šnůra s uzly a střapcem na čapce se nezdá být příliš propracovaným módním doplňkem. Na pokrývce hlavy velmože působí jako pěst na oko. Prijatelnou legendou může být uniformita jakási, příslušnost profesionální, vojenská. Může jít o lunt, lunt, provaz volně pletený, v chlorečnanu draselném máčený, co doutná zvolna a stále i ve vlhku a v nejprudším dešti, pod obrubou klobouku přirozeně před vlhkostí chráněný. Uzly lunt zpevňující asociovati mohou zde trny. Taktéž střapec, notoricky známý z uniforem pozdějších podstatně, býti může dobovou rekvizitou střeleckou, kupříkladu k odstranění prachu nepatřičně rozsypaného použitelnou. http://www.notablebiographies.com/images/uewb_02_img0101.jpg http://www.notablebiographies.com/Be-Br/Borgia-Lucrezia.html http://farm2.static.flickr.com/1251/1415838072_35378df7be.jpg?v=1203468750 http://www.comune.fe.it/aprilacitta/edizione_2002/ariosto/primat/medlucrezia.jpg

. 1.12.2008 3:48

Re: http://www.lucrezia.cz/images/foto/lucrezia1.jpg

http://www.comune.fe.it/aprilacitta/edizione_2002/ariosto/primat/medlucrezia.jpg

. 2.12.2008 1:30

A ještě

švagrová Lucrezie Borghie, Isabella d'Este, markýza z Mantovy, spřízněná s téměř každým vladařem v Itálii, která zastupovala svého manžela za jeho nepřítomnosti a vládla tužší a houževnatější(tough) rukou, než on sám.

První dáma renesance, tak jak ji viděl Tizian:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Tizian_056b.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Tizian_056.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Isabella_d'Este


Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...