Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Lehají si na koleje. Věří, že se uzdraví

Magazín

  16:00
JAKARTA - Padesátiletá Indonésanka trpící cukrovkou Sri Mulyatiová nedbá výstražných červenobílých značek na železnici na okraji metropole Jakarty a pomalu kráčí přes koleje. Po chvíli se zastaví a položí se celým svým tělem přes pražce.

Nebezpečná léčba. Žena si lehne na koleje a počká, až na vedlejší koleji pojede vlak foto: ČTK

Podobně jako desítka dalších nemocných spočívajících na kolejích vedle ní Mulyatiová vzdala klasickou léčbu, na kterou stejně nemá peníze, a uchýlila se k poslední naději - elektrické terapii.

Muži a ženy čekají na projíždějící vlak. Elektrické výboje mají prý léčebný efekt

"Budu v tom pokračovat, dokud nebudu úplně zdravá," prohlásila Mulyatiová, přičemž sebou znatelně škubla, jak blížící se osobní vlak prohnal jejím tělem dávku elektrického proudu. Vzápětí bleskurychle vyskočila, aby se uhnula projíždějící vlakové soupravě, a jakmile odrachotil poslední vagon, hned se zase uvelebila v předchozí pozici.

Čekání na vlak. V Indonésii věří, že je uzdraví tzv. 'železniční terapie'

Sebevrah se záhadně uzdravil
Zdravotničtí experti uvádějí, že neexistují důkazy o tom, že by ležení na kolejích nějak pacientům prospívalo. Mulyatiová ale tvrdí opak. Tato praktika jí prý pomohla od nepříjemných příznaků její choroby, jakými jsou vysoký krevní tlak, nespavost a vysoká hladina cholesterolu, víc než kterýkoli lékař od jejích 13 let, kdy u ní byla cukrovka odhalena.

Zoufalí choří Indonésané se upínají k 'železniční terapii'

K "železniční terapii" přešla loni, když slyšela zvěsti o jistém etnickém Číňanovi, který byl po infarktu částečně ochrnutý a šel na koleje spáchat sebevraždu. Místo toho se však prý vyléčil.

Teď jen čekat na dávku elektrického proudu

Pokuta a vězení
Inspirováno mimo jiné tímto příběhem lehalo donedávna denně na kolejích u indonéského hlavního města více než 50 lidí. Jejich počet se snížil, až když policie a státní železnice umístily na trať varovné značky a pohrozily pokutou 1800 dolarů a tříměsíčním vězením těm, kdo budou v tomto adrenalinovém sportu pokračovat.

Před elektrickou léčbou varuje cedule. Těm, kteří zákaz lehání na koleje neuposlechnou hrozí pokuta 1800 dolarů a vězení

Pseudolékařské praktiky jsou v mnoha částech Asie velmi populární. Živí je všemožné zkazky o tom, jak se nemocní vyléčili poté, co se dotkli magického kamene či třeba snědli trus posvátných krav.

Autor:
Témata: Jakarta, Asie

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat