Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

OBRAZEM: Nejnovější stopa 'českého' dinosaura

Dinosauří stopa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dinosauří stopa | foto: Khalil BaalbakReprofoto

PRAHA V botanické zahradě v pražské Troji je k vidění nejnověji nalezená dinosauří stopa na území ČR. Stopu před rokem objevil paleontolog Radek Mikuláš v dlažbě botanické zahrady.

V rámci popularizačního projektu Stopování dinosaura také vyšla knížka Prehistorie Česka, který ve formátu 3D ukazuje nejvýznamnější pozůstatky vyhynulých živočichů a rostlin na českém území.

Místo vyzvednutí stopy v dlažbě botanické zahrady

Paleontolog Mikuláš se při pátrání po dinosauřích stopách rozhodl prozkoumat všechna místa, která jsou vydlážděna pískovcovými dlaždicemi z lomu U Devíti křížů ve východních Čechách. Právě z tohoto místa totiž pocházejí starší nálezy. Otisk nalezený v dlažbě botanické zahrady je starý asi 210 milionů let. Stopa o délce 20,5 centimetru a šířce 20 centimetrů patří dinosaurovi skupiny Anomoepus.

Čtěte také

Prohlédnout si vzácný nález mohou lidé v sobotu v botanické zahradě, zároveň se zde mohou dozvědět zajímavosti o "českých" dinosaurech a děti si mohou vyzkoušet odlévání zkamenělin. "Stopa poté bude v botanické zahradě krátce vystavena spolu se sochou jejího původce v měřítku 1:1 a následně převezena do expozice Chlupáčova muzea historie Země," uvedla Věra Bidlová z botanické zahrady.

3D rekonstrukce dinosauřího původce stopy

3D zkameněliny
Vědci také připravili novou publikaci Prehistorie Česka 3D, kde si mohou čtenáři po nasazení speciálních brýlí prohlédnout obrázky zkamenělin ve trojrozměrném formátu. "V brožuře o 28 stranách představujeme například unikátní rostlinu z doby před asi 305 miliony let, kterou pohřbil nános sopečného popela tak rychle, že se na jejím listu zachoval 3D otisk pavouka," popsal paleontolog Jan Sklenář z Národního muzea.

Dinosauří stopa

Vůbec první nález kosterního pozůstatku dinosaura z českého území pochází podle paleontologů z roku 2003 z Kutnohorska. Byla to stehenní kost se stopami po žraločích zubech. V dalších letech se našly ve stejných místech další úlomky dinosauřích kostí. Vědci potvrdili, že po celé ČR mohou být desítky dalších stop, například právě v pískovcových dlaždicích. V rámci projektu Stopování dinosaura vydal Český rozhlas také omalovánky o malém dinosaurovi, jehož stopu pak našel český vědec.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...