5. září 2010 16:44 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

OBRAZEM: Nepřístupné zahrady na Hradě přilákaly přes 17 tisíc lidí

Pražský hrad zpřístupnil veřejnosti přísně střežené a nepřístupné části hradních zahrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad zpřístupnil veřejnosti přísně střežené a nepřístupné části hradních zahrad | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Celkem přes 17.000 lidí vidělo za víkend takzvané produkční zahrady na Pražském hradě, kde se pěstují okrasné rostliny pro výzdobu hradních interiérů. Veřejnosti se tato místa otevřela v sobotu a vůbec poprvé v historii, ale prý ne naposled.

David Šebek z tiskového oddělení prezidentské kanceláře již v sobotu řekl, že při další vhodné příležitosti by měla být zpřístupněna znovu.

Uvedl, že zájem pražských i mimopražských návštěvníků daleko předčil očekávání organizátorů. V sobotu přišlo přes 8000 lidí a v neděli podle Šebkových informací ještě zhruba o tisícovku víc. Šanci měli po oba dny od 10:00 do 15:00. V sobotu první hosty osobně přivítala a provedla první dáma Livia Klausová.

Produkční zahrady slouží jako zázemí hradních zahradníků. Návštěvníci v nich našli více než 70 druhů rostlin, včetně vzácných orchidejí. K vidění byly moderní skleníky se stovkami gerber, orchidejí či vavřínů. Lidé si prohlédli také historický včelín, který nechal postavit první československý prezident Tomáš Garigue Masaryk, a hasičskou vodní nádrž z doby Rudolfa II.

ČTK, Lidovky.cz