1. ledna 2010 1:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

OBRAZEM: Podívejte se na fotografie desetiletí

Fotografie desetiletí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie desetiletí | foto: AFP

Agentura AFP dala dohromady fotografie desetiletí. Server Lidovky.cz vybral z daného roku vždy jednu.

2000

Fotografie desetiletí

Matka šestiletého Eliana Gonzalese se na provizorním voru vydala se svým synem na cestu z Kuby na Miami. Vor se ale převrhl a matka se utopila. Otec chlapce, který zůstal v Havaně, chtěl svého syna získat zpátky. Fidel Castro dal americkým úřadům 72 hodin na to, aby chlapce vydaly. Nejvyšší soud Spojených států nakonec rozhodl, že chlapec nezíská azyl, a tak se musel Elian vrátit na Kubu.

2001

Fotografie desetiletí

11. září 2001 se nesmazatelně zapsalo do dějin USA. Teroristé napojení na islámskou organizaci al-Kájda unesli 4 letadla. Dvě z nich nasměrovali na věže Světového obchodního centra v New Yorku.Třetí letadlo narazilo do Pentagonu. Při teroristickém útoku zemřelo téměř tři tisíce lidí.

2002

Fotografie desetiletí

Americká věznice Guantanámo na Kubě je dlouholetý problém. Do popředí se dostal znovu po zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem. Ten chce za každou cenu věznici zrušit a vězně přestěhovat do jiných zařízení. Na fotografii jsou vězni zadrženi v roce 2002 v Afghánistánu při operaci Trvalá svoboda.

2003

Fotografie desetiletí

Sochu Sadáma Husajna táhne v Bagdádu americká jednotka za obrněným vozidlem. Američtí vojáci se v srdci irácké metropole setkali jen s malým odporem.

2004

Fotografie desetiletí

Král popu Michael Jackson je prohledáván u soudu v Kalifornii, kam se musel dostavit kvůli obvinění z obtěžování dětí.

2005

Fotografie desetiletí

Papeže Jana Pavla II. odvezli z Apoštolského paláce ve Vatikánu. Po slavnostním průvodu se na něho mohli lidé ještě po tři dny přijít naposledy podívat. Jeho nástupcem se stal papež Benedikt XVI.

2006

Fotografie desetiletí

Íránské revoluční gardy provádějí zkoušku raket v pouštní oblastí u svatého města Qom.

2007

Fotografie desetiletí

Muž z italského Říma si v restauraci prohlíží kampaň módní značky Nolita, která bojuje proti anorexii. Zasazovala se o to, aby se neukazovalo vychrtlé tělo jako vzor krásy. Kampaň podpořil i italský ministr zdravotnictví.

2008

Fotografie desetiletí

Novým americkým prezidentem se stal první černoch. Na plakátu v Los Angeles je Barack Obama zvěčněný jako hrdina Superman.

2009

Fotografie desetiletí

Nejnutnější prevencí proti viru prasečí chřipky A(H1N1) se stala rouška. První smrtelné případy tohoto onemocnění hlásilo Mexiko, odkud je pár na fotografii. Nemoc tam postupovala velmi rychle. Krátce po tom, co se prasečí chřipka v jižní Americe objevila, umíralo týdně až sto lidí.