19. června 2010 17:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

OBRAZEM: Statisíce homosexuálů pochodovaly Berlínem

Christopher Street Day v Berlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christopher Street Day v Berlíně | foto: Reuters

BERLÍN Na 600.000 lidí se zúčastnilo tradičního berlínského pochodu homosexuálů a leseb za toleranci Christopher Street Day. Pochod se letos v Berlíně koná už poodvaatřicáté, a to pod heslem: Normální je jiné.

Ulicemi německé metropole v jeho rámci pochodovali příslušníci sexuálních menšin v pestrých a nápaditých převlecích, někteří z nich jeli na vyzdobených vozech a dodávkách, kterých bylo v průvodu na pět desítek.

Účastníci se podle agentury DPA také inspirovali aktuálním fotbalovým mistrovstvím světa v Jihoafrické republice. Například na alegorickém voze Německého fotbalového svazu ukazovaly lesbické fanynky přihlížejícím růžovou kartu.

Christopher Street Day v Berlíně"Stále existuje každodenní diskriminace a útoky na homosexuály," řekl agentuře DPA berlínský primátor Klaus Wowereit, který se sám hlásí k menšinové sexuální orientaci. "A dokud to tak bude, musíme stále bojovat za rovnoprávnost" dodal.

Podle DPA byl před týdnem v berlínské čtvrti Treptow napadeni dva homosexuálové nožem a těžce zraněni.

Pochod upomíná na rok 1969, kdy se američtí homosexuálové v newyorské Christopherově ulici vzepřeli policejním raziím. V berlínské metropoli se odehrává tradičně, v minulosti ale pochodoval po nákupní třídě Kurfürstendamm, letos poprvé se závěrečné shromáždění konalo u Braniborské brány nedaleko kancléřství a německého Spolkového sněmu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz