Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří Antonov převeze nejtěžší jednokusový náklad v dějinách letectví

Magazín

  21:34
BERLÍN - Dosud nejtěžší náklad tvořený jediným kusem zboží převeze dnes v noci z Frankfurtu nad Mohanem do arménského Jerevanu obří letadlo Antonov 225. Jde o elektrogenerátor pro plynovou elektrárnu u Jerevanu, který váží 190 tun. Během dneška byl náklad naložen a ještě před půlnocí má letoun odstartovat, řekla agentuře DPA mluvčí letiště Maria Horbertová.

Letoun Antonov 225 foto: Reprofoto

Generátor má už za sebou dlouhou cestu. Vyroben byl v Jižní Koreji a přivezen námořní lodí do Rotterdamu. Odtud cestoval říční lodí po Rýnu a Mosele do Longuiche v Sársku, kde byl přeložen na gigantický podvalník a dovezen na frankfurtské letiště Hahn.

Toto letiště bylo zvoleno jen proto, že bylo přístupné pro nadměrný podvalník. K zádi letadla musela být vybudována zvláštní rampa, jejíž pomocí speciální jeřáby dostaly generátor do nákladového prostoru.

Nejtěžší náklad v jednom kusu transportovaný letadlem (pouze MAXI)

Původně se s rekordním letem počítalo již 2. srpna, objemnost nákladu však způsobovala po trase řadu drobných zdržení. I dnešní překládání do letadla mělo být podle plánu hotovo během dopoledne, nakonec se protáhlo do večera.

Rekordně nejtěžší náklad, který Antonov 225 dosud přepravil, vážil 247 tun.

Byly to mechanické součásti pro ropovod, které v červnu 2004 vezl z Prahy do Taškentu. Nynější náklad v podobě elektrárenského generátoru je sice zřetelně lehčí, ale zato jde o jediný obrovský kus, s nímž je manipulace mnohem obtížnější.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!