Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří aukce vynesla 11 miliard

Magazín

  12:10
NEW YORK - V newyorské aukční síni Christie's se uskutečnila nad očekávání úspěšná aukce slavných obrazů. Mezi autory, za něž noví majitelé zaplatili celkem půl miliardy dolarů, je například Gustav Klimt či Ernst Ludwig Kirschner.

Dražba. foto: ČTK

"Nejvýznamnější dražba všech dob", která se ve středu konala v newyorské aukční síni Christie's, přinesla prodej impresionistických pláten a dalších děl moderního umění za bezmála půl miliardy dolarů, což v přepočtu odpovídá skoro jedenácti miliardám korun (491,5 milionů USD, cca 10,78 miliardy Kč).

Z dražby byl stažen portrét Ángela Fernándeze de Soto od Pabla Picassa, známé též pod názvem Piják absintu, na nějž si činí nárok potomek někdejšího židovského majitele. Bez problémů však majitele nalezlo dalších pět dražených obrazů pocházejících z jiné sbírky, rovněž zkonfiskované nacisty, nedávno však vrácené potomkům původního majitele.

Mimo jiné šlo o portrét Adély Blochové-Bauerové II malíře Gustava Klimta. Vydražen byl za 87,9 milionu dolarů (asi 2,4 miliardy korun). Za částky v řádu desítek milionů dolarů byla prodána též další tři Klimtova díla a obraz Ernsta Ludwiga Kirschnera.

"Je to naprosto fenomenální výsledek. Zdaleka předčil nejdivočejší očekávání, všechny úrovně a meze. Nikdy jsem nic podobného neviděl," prohlásil čestný předseda aukční síně Christopher Burge, který se zhostil role dražitele.

Kupci ale zatím nejsou známi, všichni si přáli zůstat v anonymitě. Za hlavního potenciálního zájemce o "Adélu" byl považován mediální magnát Ronald Lauder, který už letos v červnu v aukci získal takzvanou Zlatou Adélu (Portrét Adély Blochové-Bauerové I) z roku 1907 za 135 milionů dolarů (asi 3,5 miliardy korun).

O "Adélu II" usilovalo též Rakousko. Obraz byl vydražen za historicky třetí nejvyšší cenu dosaženou na veřejné aukci. "Má teta a strýc rádi žili s těmito obrazy. Má rodina a já jsme rádi, že tyto poklady malířství najdou nové domovy," uvedla Maria Altmannová, neteř Adély a Ferdinanda Blochových-Bauerových. Doufá, že i noví majitelé zachovají tradici a umožní k dílům přístup i široké veřejnosti.

Lauder nechal Zlatou Adélu vystavovat v newyorském muzeu Neue Galerie, jež v dražbě získalo Kirchnerův obraz Scéna z berlínské ulice za 38 milionů dolarů. Během večera změnila majitele i plátna od Gauguina a Schieleho.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat