Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obří dražba nabídne známky Krejčíře

Dražba - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dražba - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Sběratelé známek mohou na téměř největší dražbě v historii české filatelie získat unikátní "kousek". Na prodej totiž kromě jiného bude i sbírka zmizelého podnikatele Lamberta Krejčíře, otce uprchlého Radovana Krejčíře. Sbírka by se podle odhadů mohla prodat až za 12 milionů korun.

Sbírku se rozhodla prodat manželka Lamberta Krejčíře Naděžda. Vyvolávací cena je 8,5 milionu korun, katalogová hodnota známek však přesahuje 15,5 milionu korun. Organizátoři akce předpokládají, že  by se známky mohly prodat až za 12 milionů korun. "Předpokládám velký zájem. Jistinu jeden milion korun zatím složilo šest lidí a nyní ještě v bance zkontroluji, zda nepřibyli další," řekl organizátor akce Jiří Majer.

Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel a jeho tělo bylo ukryto na neznámém místě.

Základem vzácné sbírky jsou známky označované jako PČ 1919. Jde o rakouské a maďarské známky, které pozbyly platnosti a Československá pošta je vyměňovala za nové. Původně byly určeny ke zničení, ale nakonec byly označeny přetiskem Pošta Československá 1919 a prodávány sběratelům. Sbírka po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout i milionovou hodnotu.

Vzácný je například rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu. Krejčířova sbírka byla několik let uložena v bankovním trezoru České spořitelny.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?