Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří dražba nabídne známky Krejčíře

Magazín

  17:15
PRAHA - Sběratelé známek mohou na téměř největší dražbě v historii české filatelie získat unikátní "kousek". Na prodej totiž kromě jiného bude i sbírka zmizelého podnikatele Lamberta Krejčíře, otce uprchlého Radovana Krejčíře. Sbírka by se podle odhadů mohla prodat až za 12 milionů korun.
Dražba - ilustrační foto

Dražba - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Sbírku se rozhodla prodat manželka Lamberta Krejčíře Naděžda. Vyvolávací cena je 8,5 milionu korun, katalogová hodnota známek však přesahuje 15,5 milionu korun. Organizátoři akce předpokládají, že  by se známky mohly prodat až za 12 milionů korun. "Předpokládám velký zájem. Jistinu jeden milion korun zatím složilo šest lidí a nyní ještě v bance zkontroluji, zda nepřibyli další," řekl organizátor akce Jiří Majer.

Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel a jeho tělo bylo ukryto na neznámém místě.

Základem vzácné sbírky jsou známky označované jako PČ 1919. Jde o rakouské a maďarské známky, které pozbyly platnosti a Československá pošta je vyměňovala za nové. Původně byly určeny ke zničení, ale nakonec byly označeny přetiskem Pošta Československá 1919 a prodávány sběratelům. Sbírka po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout i milionovou hodnotu.

Vzácný je například rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu. Krejčířova sbírka byla několik let uložena v bankovním trezoru České spořitelny.

Autor: