16. dubna 2018 8:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obří modrý penis na budově pobouřil obyvatele Stockholmu, bude přemalován

Obří penis na domě ve Stockholmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří penis na domě ve Stockholmu | foto: Reuters

STOCKHOLM Vztyčený modrý penis namalovaný přes pět pater na fasádě jedné budovy ve Stockholmu pobouřil místní obyvatele. Dílo švédské umělkyně Caroliny Falkholtové bude proto po týdnu přemalováno.

„Kultura a umění jsou pro vývoj zajímavého městského prostředí důležité. Uměleckou svobodu samozřejmě ctíme, ale musíme také respektovat názor obyvatel,“ uvedla zástupkyně společnosti Atrium Ljungberg, které dům patří pro britský deník The Guardian.

Někteří lidé podle ní penis na zdi uvítali jako „významnou součást debaty o sexualitě, těle a pohlaví“, další, převážně sousedé, ale dílo příliš pozitivně nepřijali a považovali ho za urážlivé. Atrium Ljungberg od roku 2008 umožňuje sdružení místních umělců, aby podle svého vkusu ozdobili fasády budov, které spravuje. Díla obvykle zůstávají na místě měsíc.

Obří penis na domě v New Yorku

Obří penis na domě v New Yorku

Sama autorka obřího penisu doufala, že její výtvor, nazvaný Fuck the World, vydrží v její rodné zemi na zdi déle než obdobný růžový penis, jejž namalovala loni v prosinci na zeď jednoho domu v New Yorku. Toto dílo muselo být po stížnostech přemalováno po třech dnech.

ČTK, Lidovky.cz