10. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Závody na ledu: lezci postavili obří rampouch

Obří rampouch stojí v Zásadě na Jablonecku. O víkendu se na něm uskuteční závody v lezení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří rampouch stojí v Zásadě na Jablonecku. O víkendu se na něm uskuteční závody v lezení. | foto: ČTK

Více než deset metrů vysoký rampouch vyrostl v mrazivém počasí na zahradě u truhlárny v Zásadě na Jablonecku. Nevyrostl ale sám od sebe, postupně ho tam "vypěstovali" nadšenci ze sdružení Letci Zásada. Na rampouchu se o víkendu uskuteční už potřetí závody v lezení, pak ho bude moci vyzkoušet i široká veřejnost

Myšlenka vytvořit si vlastní rampouch vznikla podle Rezka před čtyřmi nebo pěti lety v rakouském Pitztalu, kam jel s partou kamarádů lézt na rampouchy. "Takový rampouch tam měli na náměstí, tak jsme si řekli, že si rampouch naledujeme taky v Zásadě, abychom nemuseli jezdit do Pitztalu," řekl jeden z organizátorů Daniel Rezek. Letos rampouch vyrobili už potřetí. "Každý rok se nám to daří líp a líp," dodal.

Horolezci na rampouchu vyznačili trasu pro sobotní závody v lezení.

Horolezci na rampouchu vyznačili trasu pro sobotní závody v lezení.

Základem rampouchu je podle Rezka dřevěná konstrukce, která se postupně naleduje. "Trvalo to tři týdny, rampouch vyžaduje osm až deset návštěv denně, aby dobře rostl," vysvětlil. Na konstrukci se rozprašuje voda, je ale třeba hlídat směr větru. "Jinak se může stát, že se přes noc změní vítr, a vy ráno zjistíte, že jste celou noc mlžili třeba sousedovi na plot," přiblížil úskalí tvorby rampouchu Rezek.

Rampouch má základnu o průměru zhruba čtyři metry a od dvou metrů nad zemí zhruba dvoumetrový průměr.

Rampouch má základnu o průměru zhruba čtyři metry a od dvou metrů nad zemí zhruba dvoumetrový průměr.

Lezení na ledu je stále populárnější

V Zásadě vyrábějí svůj obří rampouch amatérsky. "Existují ale celé ledovací soupravy na výrobu rampouchů nebo ledových stěn, které ale stojí řádově miliony korun," uvedl. V alpských zemích je města, vesnice i sportovní areály mají, protože lezení na ledu je stále populárnější a v zimě láká tisíce vyznavačů adrenalinových sportů. "Na naše podmínky je to tak drahá záležitost, že to děláme takovouhle primitivnější metodou," dodal Rezek.

Lezení po obřím rampouchu si bude moci o víkendu vyzkoušet i široká veřejnost.

Lezení po obřím rampouchu si bude moci o víkendu vyzkoušet i široká veřejnost.

Rampouch má základnu o průměru zhruba čtyři metry a od dvou metrů nad zemí zhruba dvoumetrový průměr. Dnes na něm parta horolezců vyznačila trasu pro sobotní závody v lezení a na vrchol umístila zvon. Závodit mohou muži i ženy. Muži polezou dvakrát - nejdříve budou zdolávat značenou ale obtížnou trasu, pak budou závodit v co nejrychlejším zdolání rampouchu. Ženy soutěží jen v rychlosti. "Po závodu si pak už může zkusit nahoru vylézt každý, včetně dětí," dodal lezec. Jak dlouho ledový rampouch na zahradě vydrží, bude záležet na počasí a na zájmu lezců. "S každým lezcem se o něco zmenší," dodal Rezek.

Lidovky.cz, ČTK