Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří tenisák? Ne, kapsle proti tsunami z Japonska

Magazín

  7:00
Japonci, kteří se obávají dalšího silného zemětřesení a vlny tsunami, si mohou pořídit vlastní miniaturní "archu". Na trhu se objevily plovoucí kapsle pojmenované Noe, které pojmou čtyři lidi a mohou sloužit jako útočiště, pokud se tsunami náhle rozlije na pevninu.

Japonský výmysl: záchranné kapsle pro případ tsunami. foto: ČTK

Kapsle svým vzhledem připomínají obří tenisové míčky. Jsou vyrobeny ze zpevněného laminátu a podle výrobce, společnosti Cosmo Power, obstály v mnoha nárazových testech.

V horní části kapsle je několik průduchů pro zajištění čerstvého vzduchu a rovněž průzor. Pokud kapsle neslouží k záchraně před živly, může fungovat jako prolézačka či altánek pro děti.

Společnost uvedla, že ji k výrobě záchranných kapslí přivedlo březnové zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály. Vlna tsunami vyvolaná otřesy zdevastovala velkou část severovýchodního Japonska a připravila o život téměř 20.000 lidí.

Obavy z další tsunami zřejmě mezi Japonci přetrvávají, protože Cosmo Power má už 600 objednávek na své záchranné kapsle. První dvě už zájemcům dodala.

Autoři: ,
Témata: tsunami, Japonsko, Noe

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!