Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří tenisák? Ne, kapsle proti tsunami z Japonska

Magazín

  7:00
Japonci, kteří se obávají dalšího silného zemětřesení a vlny tsunami, si mohou pořídit vlastní miniaturní "archu". Na trhu se objevily plovoucí kapsle pojmenované Noe, které pojmou čtyři lidi a mohou sloužit jako útočiště, pokud se tsunami náhle rozlije na pevninu.

Japonský výmysl: záchranné kapsle pro případ tsunami. foto: ČTK

Kapsle svým vzhledem připomínají obří tenisové míčky. Jsou vyrobeny ze zpevněného laminátu a podle výrobce, společnosti Cosmo Power, obstály v mnoha nárazových testech.

V horní části kapsle je několik průduchů pro zajištění čerstvého vzduchu a rovněž průzor. Pokud kapsle neslouží k záchraně před živly, může fungovat jako prolézačka či altánek pro děti.

Společnost uvedla, že ji k výrobě záchranných kapslí přivedlo březnové zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály. Vlna tsunami vyvolaná otřesy zdevastovala velkou část severovýchodního Japonska a připravila o život téměř 20.000 lidí.

Obavy z další tsunami zřejmě mezi Japonci přetrvávají, protože Cosmo Power má už 600 objednávek na své záchranné kapsle. První dvě už zájemcům dodala.

Autoři: ,
Témata: tsunami, Japonsko, Noe