Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
31. července 2016 19:41 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obyvatele německého Glambecku ‚terorizuje‘ čáp. Útočí na okna a auta

Čapí výstředník nemohl snést konkurenci, a tak se rozhodl s tím začít něco dělat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čapí výstředník nemohl snést konkurenci, a tak se rozhodl s tím začít něco dělat | foto: Reprofoto

Za svítání klepe na okna, jindy útočí na zaparkovaná auta. V braniborské obci Glambeck řádí rozdováděný čáp. „Patrně je to způsobeno přemírou hormonů,“ domnívá se svaz ochránců přírody. Německý „angry bird“ rozčiluje svým chováním místní obyvatele.

Bláznivě zamilovaný čáp leze obyvatelům obce v severním Braniborsku už pěkně na nervy. Potlouká se po vesnici a zobákem útočí na okenní tabulky a skla aut. „Když vám každé ráno v půl šesté klepe na okno ložnice nohatý opeřenec, není to zrovna úžasné,“ říká starostka Glambecku Hilde Peltzer-Blaseová.

Také tmavá skla automobilových střešních oken se stala oblíbeným cílem ptačího útočníka. Jeho počínání často zanechá tlusté škrábance na karosérii, místní už proto nenechávají svá auta venku. Vozy zavírají do garáží nebo se je snaží před čapím vandalem ochránit alespoň plachtou. Informoval o tom deník Märkische Allgemeine.

Důvod agresivního chování je prostý - chlapská rivalita. Na konci dubna přiletěl do vesnice jako každý rok obvyklý čapí pár. Za pár týdnů se však objevil další čapí samec. „Dva čápi na jednom hnízdě nedělají dobrotu,“ říká Hilda Peltzer-Blaseová. „Ten druhý čáp si asi řekl - když se nemůžu starat o svoji samičku, budu vyvádět nesmysly. A tak to začalo,“ vypráví starostka.

Od příletu na začátku května útočí šestiletý čáp pokřtěný místními „Ronny“ na všechny další domnělé konkurenty, za něž považuje svůj odraz ve skle. „Je očividně hnán hormony,“ říká odbornice na čápy Nadine Bauerová ze Svazu ochránců přírody. Obvykle to čápi po jednom prohraném boji o zahnízdění vzdají a pokračují dál, ale i mezi ptáky jsou různé charaktery,“ říká Bauerová.

Jistá míra drzosti by mohla nést ovoce - v pátek se jeden z čápů nevrátil ke své partnerce. „Nevíme, který z těch dvou zmizel. Pokud se o samičku zbývající čáp nepostará a ona zůstane sama, může se stát, že kvůli nedostatku potravy vyhází své mladé z hnízda. A to by byl problém. Doufejme, že se situace uklidní,“ říká starostka „snad už konečně začne brát svoji otcovskou roli vážně,“ dodává.

lukTereza Lukešová
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...