Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obyvatele německého Glambecku ‚terorizuje‘ čáp. Útočí na okna a auta

Magazín

  19:41
Za svítání klepe na okna, jindy útočí na zaparkovaná auta. V braniborské obci Glambeck řádí rozdováděný čáp. „Patrně je to způsobeno přemírou hormonů,“ domnívá se svaz ochránců přírody. Německý „angry bird“ rozčiluje svým chováním místní obyvatele.

Čapí výstředník nemohl snést konkurenci, a tak se rozhodl s tím začít něco dělat foto: Reprofoto

Bláznivě zamilovaný čáp leze obyvatelům obce v severním Braniborsku už pěkně na nervy. Potlouká se po vesnici a zobákem útočí na okenní tabulky a skla aut. „Když vám každé ráno v půl šesté klepe na okno ložnice nohatý opeřenec, není to zrovna úžasné,“ říká starostka Glambecku Hilde Peltzer-Blaseová.

Také tmavá skla automobilových střešních oken se stala oblíbeným cílem ptačího útočníka. Jeho počínání často zanechá tlusté škrábance na karosérii, místní už proto nenechávají svá auta venku. Vozy zavírají do garáží nebo se je snaží před čapím vandalem ochránit alespoň plachtou. Informoval o tom deník Märkische Allgemeine.

Důvod agresivního chování je prostý - chlapská rivalita. Na konci dubna přiletěl do vesnice jako každý rok obvyklý čapí pár. Za pár týdnů se však objevil další čapí samec. „Dva čápi na jednom hnízdě nedělají dobrotu,“ říká Hilda Peltzer-Blaseová. „Ten druhý čáp si asi řekl - když se nemůžu starat o svoji samičku, budu vyvádět nesmysly. A tak to začalo,“ vypráví starostka.

Od příletu na začátku května útočí šestiletý čáp pokřtěný místními „Ronny“ na všechny další domnělé konkurenty, za něž považuje svůj odraz ve skle. „Je očividně hnán hormony,“ říká odbornice na čápy Nadine Bauerová ze Svazu ochránců přírody. Obvykle to čápi po jednom prohraném boji o zahnízdění vzdají a pokračují dál, ale i mezi ptáky jsou různé charaktery,“ říká Bauerová.

Jistá míra drzosti by mohla nést ovoce - v pátek se jeden z čápů nevrátil ke své partnerce. „Nevíme, který z těch dvou zmizel. Pokud se o samičku zbývající čáp nepostará a ona zůstane sama, může se stát, že kvůli nedostatku potravy vyhází své mladé z hnízda. A to by byl problém. Doufejme, že se situace uklidní,“ říká starostka „snad už konečně začne brát svoji otcovskou roli vážně,“ dodává.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat