Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obyvatele Tiftonu v USA děsí dům plný netopýrů

Netopýr - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netopýr - ilustrační foto | foto: Reprofoto

Město Tifton v americkém státě Georgia si dosud zakládalo na tom, že jeho obyvatelé jsou nejpilnější čtenáři ze všech Američanů. Nyní ale má novou atrakci, která však místním nedělá radost. Jde o dům, v němž podle odhadů žijí tisíce netopýrů. Město by se jich chtělo zbavit. Naráží přitom ale na samé překážky, píše list The New York Times (NYT).

Sídlem netopýrů se stal opuštěný viktoriánský dům v historické čtvrti města. Město do něj tento týden zakázalo vstup, když odborník odhadl, že v budově našlo útočiště až 20 tisíc netopýrů. Podle NYT skutečný počet těchto létajících savců prakticky odhadnout nelze. Skutečnost, že v domě jsou tisíce netopýrů, ale zneklidňuje jak sousedy, tak městské úředníky.

"Protože je tam tolik netopýrů, hrozí každému domu v Tiftonu, že do něj také vlétnou. Ti netopýři se mohou přesunout kamkoliv," podotkla Becky Campbellová, která žije naproti viktoriánskému netopýřímu útočišti. Dům navíc páchne zvláštní směsí zvířecí moči a starého dřeva. Zvláště v létě prý jde o nesnesitelný smrad. "V létě to tu úplně čpí," podotkla Linda Turnerová, která bydlí v okolí.

Dům plný netopýrů

"Netopýří dům", jak mu říkají místní teenageři, znepokojuje i městské úředníky. Obávají se škod na reputaci Tiftonu, který stejně jako i jiná města na americkém jihu má jistou netopýří populaci. "Rozhodně ale nejsme hlavní město netopýrů na světě," uvedl zástupce starosty Joe Lewis.

Město nemá příliš mnoho možností, jak se s nevítanými obyvateli domu vypořádat. Netopýry chrání federální i státní zákona, takže je radnice nemůže nechat pozabíjet. Mohla by je přestěhovat, v takovém počtu to ale není moc snadné. Běžně se to dělá tak, že se do každého otvoru v domě nainstalují speciální trubky. Netopýři jimi mohou vylétnout, ale nemůžou se vrátit zpět. Blíží se však květen, kdy se netopýří páří. Zařízení v takovém případě nelze použít, aby se neoddělily samice od malých netopýrů.

Město se v nejbližší době "netopýřího domu" jen tak nezbaví. A navzdory přání zástupce starosty je budova stále více atrakcí. "Musela jsem to prostě vidět. Říkala jsem si, jak se tam může vejít 20 tisíc netopýrů. Ale je to velký dům, vejdou se tam," řekla NYT Patricia Lukeová, která je jedním ze zvědavců, které dům přilákal.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!