Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ocenění za podporu žen proti sexismu. Muži podruhé mohou získat titul Genderman

Magazín

  6:00
Praha - Muži, kteří podporují a prosazují rovné šance pro obě pohlaví, mohou i letos získat titul Genderman roku. Uděluje se podruhé. Soutěž vyhlásila Otevřená společnost. Kandidáty na ocenění je možné nominovat do konce října. ČTK o tom informovali pořadatelé.

Sexuální obtěžování (ilustrační obrázek) foto: Shutterstock

Podle výroční zprávy Světového ekonomického fóra o rovnosti za rok 2017 skončilo Česko v žebříčku na 88. příčce ze 144. V zajištění rovného přístupu mužů a žen ke vzdělávání a zdravotní péči bylo sice mezi státy světa první, propadlo se ale kvůli nízkému zastoupení žen v politice a ve vedení firem i propasti ve výdělcích žen a mužů. V roce 2006 České republice připadla 56. pozice ze 115. Získala tehdy celkem 67,1 bodu ze sta, do loňska se za jedenáct let dokázala zlepšit jen o 1,7 bodu.

„Cílem soutěže je zviditelnit a podporovat muže, kteří veřejně odmítají sexismus a sami přemýšlejí, co by muži mohli, měli, musí učinit, aby ženy a muži v ČR měli stejnou startovní čáru,“ uvedli pořadatelé.

Podle manažera Programu prosazování genderové rovnosti z Otevřené společnosti Tomáše Pavlase je takový přístup zvlášť u vlivných českých mužů výjimečný. „Naopak jsme často svědky bagatelizace problému nerovnosti, ať už se týká odměňování, zastoupení v rozhodovacích pozicích. V poslední době je zlehčováno dokonce i násilí,“ podotkl Pavlas. Poukázal na debaty kolem kampaně MeToo či kolem ratifikace Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách.

Kandidáty na ocenění je možné navrhnout do konce října za jejich letošní výrok na veřejnosti, v médiích, na blogu či na sociálních sítích. Na webu www.genderman.cz jsou podmínky soutěže i soutěžní formulář. Poslat je možné víc nominací. O vítězích rozhodne porota zástupců a zástupkyň neziskových organizací i akademických a jiných institucí. Vyhlášení oceněných se uskuteční 28. listopadu v Praze.

Česká akce vychází ze zahraniční kampaně HeForShe (On pro ni). S ní přišla skupina OSN pro genderovou rovnost (UN Women). Loni titul v prvním českém ročníku soutěže získali instruktor kurzů sebeobrany Pavel Houdek, komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk a sociolog Petr Gibas.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat