22. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Používejte umělé hady, vyzvali ochránci práv zaklínače

Had- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Had- ilustrační foto | foto: Shutterstock

DILLÍ Skupina na ochranu práv zvířat v pátek vyzvala indické zaklínače hadů, aby před srpnovým hadím festivalem vyměnili živé plazy za umělé a ušetřili je tak každoročního týrání. Informovala o tom agentura AFP. Indická pobočka organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA) tvrdí, že hadi jsou mučeni během každoročního festivalu, který se koná na počest hinduistického hadího božstva a letos bude 30. a 31. srpna. Kritizovaná strana výzvu odmítá.

PETA uvádí, že hadi jsou drženi v dusivých pytlích či malých bedničkách, jsou trápeni hladem nebo nuceni pít mléko. Chovatelé jim prý vytrhávají zuby a někdy jim dokonce sešívají tlamy. "V civilizované společnosti není pro takové metody místo," uvedl v tiskovém prohlášení indický koordinátor kampaní PETA Čani Singh.

"Indická pobočka PETA proto vyzývá zaklínače hadů, aby skoncovali s tímto nehorázným počínáním a aby začali používat umělé hady," dodal Singh. Podle něj by místo skutečných hadů mohli posloužit realisticky vypadající plastoví nebo gumoví plazi.

'My hady uctíváme'

Prohlášení PETA okamžitě odsoudila nezisková skupina Bedia Federation of India, která zastupuje komunitu nomádských zaklínačů hadů. "Jak nás může PETA vinit z mučení nebo zneužívání hadů? My hady uctíváme a nikdy bychom jim nepřáli utrpení nebo smrt," řekl AFP generální tajemník federace Raktim Dás.

Podle jeho slov není prohlášení PETA ničím jiným, než mediální bublinou, která má ještě více zkomplikovat život komunitě zhruba 800 000 lidí, kteří "třou bídu" kvůli přísným zákonům na ochranu přírody. "Bylo nám ukradeno naše živobytí. Pro nás nejsou alternativní zaměstnání. Kam máme jít a jak si máme vydělávat?" uvedl.

Zaklínačství hadů je zakázáno

Zaklínačství hadů bylo dlouhou dobu oblíbenou turistickou zábavou v Indii. Tato praktika je ale zakázána od roku 2002 na základě zákonů na ochranu přírody.

Hadí festival, při němž jsou krom obrázků hadů a amuletů uctíváni i živí plazi, se ale koná dál.

Stejně tak jsou tu a tam k vidění v blízkosti velkých turistických středisek tradiční "krotitelé hadů" lákající návštěvníky, aby si za malý poplatek jejich plaza vyfotografovali.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.