Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kosmická energie a zpěv žen. Tisíce poutníků tančí v bulharských horách

Východ slunce na ostrově Maui. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Východ slunce na ostrově Maui. | foto: Foto Tereza Houdková

POHOŘÍ RILA Asi dva tisíce poutníků oděných v bílém tančí při východu slunce v oblasti Sedmi jezer v bulharském pohoří Rila svůj rituální tanec. Jejich pohyby doprovázejí housle a zpěv žen - každým rokem v srpnu přicházejí adepti Vesmírného bílého bratrstva z celého světa a každého věku k těmto horským jezerům, ležícím ve výšce zhruba 2100 metrů nad mořem, aby tam 19. srpna oslavili svůj nový rok.

Členové tohoto bratrstva praktikují takzvanou paneurytmii, což je harmonická směs gymnastiky a meditativního tance. Dokonale synchronizovaní vytvářejí několik velkých bílých soustředných kruhů, které se rozkládají až k zeleným pastvinám masívu na západě Bulharska, který je turisty velmi vyhledávaný.

Při tomto esoterickém pohybu je prý na tomto místě kolem 19. srpna pozitivní kosmická energie na nejvyšší úrovni. Paneurytmie ji pomáhá přijímat a vysílat do světa. "Přicházíme do Rily, abychom se díky energii tohoto místa zbavili nečistot, které se v nás nahromadily při našem životě ve městě," vysvětluje osmdesátiletá Alexandrina Stodžlová, když si upravuje bílý klobouk se širokou krempou a připojuje se k rituálu.

Poutníci, kteří se vzájemně oslovují "bratře" a "sestro", přicházejí už několik dní předem a na místě táboří. Ráno zdraví vycházející slunce modlitbami a meditativním cvičením, aby vstoupili do kontaktu s přírodními silami. Pak se účastní kurzů, které jim mají pomoci "otevřít duši".

Bratrská láska a zdravé životní návyky

Tato duchovní škola, kterou v roce 1897 založil bulharský teolog Peter Deunov, je synkretismem spojujícím prvky křesťanství a indického mysticismu. Zdůrazňuje bratrskou lásku, zdravé životní návyky, pozitivní myšlení a harmonii s přírodou. Deunov přivedl své první poutníky do Rily v roce 1929. V následujících letech tam rozvinul paneurytmii a v té době měl na 40.000 adeptů. Hnutí neuvádí, kolik lidí se k němu hlásí dnes.

Bulharská vláda uznala kladné účinky rytmických cvičení na zdraví a ta se dokonce experimentálně vyučují na jedné škole v Sofii při tělesné výchově.

Druhá světová válka a nastolení komunistického režimu v Bulharsku v roce 1944 ale přinutily toto hnutí ke vstupu do ilegality. "Paneurytmie se praktikovala tajně, lidé však do Rily stejně přicházeli, i když to bylo oficiálně zakázáno," uvádí jeden z učitelů hnutí Hristo Madžarov. "Situace se zhoršila po roce 1957, kdy úřady zkonfiskovaly a spálily naše knihy a mnoho našich bratrů a sester přišlo o práci," dodává muž, kterého citovala agentura AFP.

Dnes pravoslavná církev, stejně jako ve Francii, kde má hnutí také mnoho stoupenců, považuje Vesmírné bílé bratrstvo za sektu. V Bulharsku bylo hnutí oficiálně registrováno jako náboženství po pádu komunismu v roce 1989. V průzkumu, v němž měli lidé označit největší osobnosti v bulharské historii, se Deunov v roce 2007 umístil druhý z celkem 2700 nabízených jmen.

Deunovovo hnutí se rozvíjelo i v zahraničí, například ve Francii, kde hlásal toto vyznání jeho žák "Omraam" Mikhaël A?vanhov. Hnutí ale znají i lidé v Kanadě, Mexiku, na Islandu či v Kongu.

Tanec jí přinesl duchovní harmonii a vitalitu

"Do Rily přicházím již podruhé a rád přijdu znovu, neboť paneurytmie v těchto horách se velmi liší od praxe ve Švýcarsku," říká David Gérard, který se k bratrstvu připojil před 37 lety ve Francii. Například třiačtyřicetiletá ekonomka Maria Jesúsová ze španělské Granady tvrdí, že tanec praktikuje už osm let a že jí to přineslo duchovní harmonii a vitalitu.

V nedávno zveřejněné studii univerzitní profesorka Ljudmila Červenková zdůrazňuje, že tato cvičení měla po pouhých šesti měsících aplikace pozitivní účinky na osoby různého věku. Jednoduchá cvičení, která Deunov sestavil, zlepšují rovnováhu a psychickou odolnost, snižují agresivitu a hlavně přispívají k lepší náladě, soudí profesorka.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!