Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kosmická energie a zpěv žen. Tisíce poutníků tančí v bulharských horách

Magazín

  7:00
POHOŘÍ RILA - Asi dva tisíce poutníků oděných v bílém tančí při východu slunce v oblasti Sedmi jezer v bulharském pohoří Rila svůj rituální tanec. Jejich pohyby doprovázejí housle a zpěv žen - každým rokem v srpnu přicházejí adepti Vesmírného bílého bratrstva z celého světa a každého věku k těmto horským jezerům, ležícím ve výšce zhruba 2100 metrů nad mořem, aby tam 19. srpna oslavili svůj nový rok.

Východ slunce na ostrově Maui. foto: Foto Tereza Houdková

Členové tohoto bratrstva praktikují takzvanou paneurytmii, což je harmonická směs gymnastiky a meditativního tance. Dokonale synchronizovaní vytvářejí několik velkých bílých soustředných kruhů, které se rozkládají až k zeleným pastvinám masívu na západě Bulharska, který je turisty velmi vyhledávaný.

Při tomto esoterickém pohybu je prý na tomto místě kolem 19. srpna pozitivní kosmická energie na nejvyšší úrovni. Paneurytmie ji pomáhá přijímat a vysílat do světa. "Přicházíme do Rily, abychom se díky energii tohoto místa zbavili nečistot, které se v nás nahromadily při našem životě ve městě," vysvětluje osmdesátiletá Alexandrina Stodžlová, když si upravuje bílý klobouk se širokou krempou a připojuje se k rituálu.

Poutníci, kteří se vzájemně oslovují "bratře" a "sestro", přicházejí už několik dní předem a na místě táboří. Ráno zdraví vycházející slunce modlitbami a meditativním cvičením, aby vstoupili do kontaktu s přírodními silami. Pak se účastní kurzů, které jim mají pomoci "otevřít duši".

Bratrská láska a zdravé životní návyky

Tato duchovní škola, kterou v roce 1897 založil bulharský teolog Peter Deunov, je synkretismem spojujícím prvky křesťanství a indického mysticismu. Zdůrazňuje bratrskou lásku, zdravé životní návyky, pozitivní myšlení a harmonii s přírodou. Deunov přivedl své první poutníky do Rily v roce 1929. V následujících letech tam rozvinul paneurytmii a v té době měl na 40.000 adeptů. Hnutí neuvádí, kolik lidí se k němu hlásí dnes.

Bulharská vláda uznala kladné účinky rytmických cvičení na zdraví a ta se dokonce experimentálně vyučují na jedné škole v Sofii při tělesné výchově.

Druhá světová válka a nastolení komunistického režimu v Bulharsku v roce 1944 ale přinutily toto hnutí ke vstupu do ilegality. "Paneurytmie se praktikovala tajně, lidé však do Rily stejně přicházeli, i když to bylo oficiálně zakázáno," uvádí jeden z učitelů hnutí Hristo Madžarov. "Situace se zhoršila po roce 1957, kdy úřady zkonfiskovaly a spálily naše knihy a mnoho našich bratrů a sester přišlo o práci," dodává muž, kterého citovala agentura AFP.

Dnes pravoslavná církev, stejně jako ve Francii, kde má hnutí také mnoho stoupenců, považuje Vesmírné bílé bratrstvo za sektu. V Bulharsku bylo hnutí oficiálně registrováno jako náboženství po pádu komunismu v roce 1989. V průzkumu, v němž měli lidé označit největší osobnosti v bulharské historii, se Deunov v roce 2007 umístil druhý z celkem 2700 nabízených jmen.

Deunovovo hnutí se rozvíjelo i v zahraničí, například ve Francii, kde hlásal toto vyznání jeho žák "Omraam" Mikhaël A?vanhov. Hnutí ale znají i lidé v Kanadě, Mexiku, na Islandu či v Kongu.

Tanec jí přinesl duchovní harmonii a vitalitu

"Do Rily přicházím již podruhé a rád přijdu znovu, neboť paneurytmie v těchto horách se velmi liší od praxe ve Švýcarsku," říká David Gérard, který se k bratrstvu připojil před 37 lety ve Francii. Například třiačtyřicetiletá ekonomka Maria Jesúsová ze španělské Granady tvrdí, že tanec praktikuje už osm let a že jí to přineslo duchovní harmonii a vitalitu.

V nedávno zveřejněné studii univerzitní profesorka Ljudmila Červenková zdůrazňuje, že tato cvičení měla po pouhých šesti měsících aplikace pozitivní účinky na osoby různého věku. Jednoduchá cvičení, která Deunov sestavil, zlepšují rovnováhu a psychickou odolnost, snižují agresivitu a hlavně přispívají k lepší náladě, soudí profesorka.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat