Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od palmových listů k slunečníku. Jak probíhal vývoj?

Magazín

  6:43
Začalo to už před několika tisíci lety palmovými listy či ptačími pery složenými do vějíře. Nikdy tedy nezjistíme, kdo vynalezl slunečník čili deštník. Víme však, že jako slunečník se ona věc používala nejdřív, funkce deštníku přišla až v průběhu dějin.

Slunečník (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Slunečník znali lidé už ve starém Egyptě i Mezopotámii a bývalo to luxusní zboží, vyhrazené pro panovníky a nejvýše postavené představitele dvora. Archeologové našli vyobrazení vládců s otrokem držícím nad jejich hlavami slunečník ve všech civilizacích. Neexistuje tedy jeden souvislý příběh, ale hned několik na sobě nezávislých historek.

Největšího rozvoje se slunečník dočkal v Číně, kde se už před dvěma tisíci lety přiblížil dnešním modelům – šlo jej sklopit a rukojeti byly vybaveny klouby, aby je bylo možné složit. Čínská varianta se rozšířila po Asii a Hedvábnou stezkou i do Evropy.

Tady se však takového úspěchu nedočkal. Rozvoj omezovala skutečnost, že slunečníky byly výhradně dámskou módní záležitostí. Už v 5. století před naším letopočtem představovaly nezbytnou součást výbavy každé správné řecké dámy. I v Římě našeho letopočtu byli muži se slunečníky terčem posměchu, i když právě tou dobou se ze slunečníku stává deštník – Římané zjistili, že pokud papír stínidla potřou olejem, mohou slunečník použít i na ochranu před deštěm. Z prvního století se také zachovala zmínka o kuriózním soudním sporu, v němž šlo o to, zda by se mělo zakázat nošení slunečníků/deštníků do amfiteátrů, protože přes ně lidé nevidí do arény.

Slunečné počasí, ilustrační foto

Velkého rozmachu se dočkaly v 17. století ve Francii. I tam sloužily dvěma účelům zároveň – stačilo látku, z níž se vyráběly, potřít voskem, a dámy mohly chodit po ulicích i za deště. Tou dobou se parasolu (od výrazu proti slunci) začalo říkat parapluie (proti dešti, tedy paraple). Roku 1710 obchodník Jean Marius vynalezl skládací slunečník a o půl století později vědec Navarre vymyslel otevírání deštníku pomocí knoflíku v rukojeti.

Ale stále to byly výhradně ženy, kdo v Evropě vyšel se slunečníkem či deštníkem na ulici. Mezi muže se je podařilo rozšířit v Anglii, kde je v polovině 18. století začal nosit jistý Jonas Hanway. I přes počáteční posměšky se nenechal odradit a bez deštníku z domu nevyšel. Století se ještě ani nenachýlilo ke konci, a veřejnost gentlemany s deštníky přijala. Pár století nato je nosí všichni – ženy i muži, mocní i ti bez moci.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...