Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Od palmových listů k slunečníku. Jak probíhal vývoj?

Slunečník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slunečník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Začalo to už před několika tisíci lety palmovými listy či ptačími pery složenými do vějíře. Nikdy tedy nezjistíme, kdo vynalezl slunečník čili deštník. Víme však, že jako slunečník se ona věc používala nejdřív, funkce deštníku přišla až v průběhu dějin.

Slunečník znali lidé už ve starém Egyptě i Mezopotámii a bývalo to luxusní zboží, vyhrazené pro panovníky a nejvýše postavené představitele dvora. Archeologové našli vyobrazení vládců s otrokem držícím nad jejich hlavami slunečník ve všech civilizacích. Neexistuje tedy jeden souvislý příběh, ale hned několik na sobě nezávislých historek.

Největšího rozvoje se slunečník dočkal v Číně, kde se už před dvěma tisíci lety přiblížil dnešním modelům – šlo jej sklopit a rukojeti byly vybaveny klouby, aby je bylo možné složit. Čínská varianta se rozšířila po Asii a Hedvábnou stezkou i do Evropy.

Tady se však takového úspěchu nedočkal. Rozvoj omezovala skutečnost, že slunečníky byly výhradně dámskou módní záležitostí. Už v 5. století před naším letopočtem představovaly nezbytnou součást výbavy každé správné řecké dámy. I v Římě našeho letopočtu byli muži se slunečníky terčem posměchu, i když právě tou dobou se ze slunečníku stává deštník – Římané zjistili, že pokud papír stínidla potřou olejem, mohou slunečník použít i na ochranu před deštěm. Z prvního století se také zachovala zmínka o kuriózním soudním sporu, v němž šlo o to, zda by se mělo zakázat nošení slunečníků/deštníků do amfiteátrů, protože přes ně lidé nevidí do arény.

Slunečné počasí, ilustrační foto

Velkého rozmachu se dočkaly v 17. století ve Francii. I tam sloužily dvěma účelům zároveň – stačilo látku, z níž se vyráběly, potřít voskem, a dámy mohly chodit po ulicích i za deště. Tou dobou se parasolu (od výrazu proti slunci) začalo říkat parapluie (proti dešti, tedy paraple). Roku 1710 obchodník Jean Marius vynalezl skládací slunečník a o půl století později vědec Navarre vymyslel otevírání deštníku pomocí knoflíku v rukojeti.

Ale stále to byly výhradně ženy, kdo v Evropě vyšel se slunečníkem či deštníkem na ulici. Mezi muže se je podařilo rozšířit v Anglii, kde je v polovině 18. století začal nosit jistý Jonas Hanway. I přes počáteční posměšky se nenechal odradit a bez deštníku z domu nevyšel. Století se ještě ani nenachýlilo ke konci, a veřejnost gentlemany s deštníky přijala. Pár století nato je nosí všichni – ženy i muži, mocní i ti bez moci.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...