9. března 2009 8:23 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Odvěkou otázku zodpoví Kepler

Družice Kepler. Umělecké pojetí kosmického dalekohledu, který do vesmíru vysílá americká NASA, aby hledal planety s možným výskytem života.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Družice Kepler. Umělecké pojetí kosmického dalekohledu, který do vesmíru vysílá americká NASA, aby hledal planety s možným výskytem života. | foto: AFP

MYS CANAREVAL Americká družice Kepler, která má pátrat po obyvatelných planetách u vzdálených hvězd, se v sobotu úspěšně vydala na svou vesmírnou misi. Kosmický dalekohled, nazvaný po slavném hvězdáři ze 17. století, by měl být v provozu minimálně tři a půl roku.

Raketa Delta II s družicí Kepler na palubě odstartovala přesně podle plánu před pátou hodinou ranní středoevropského času z floridského Mysu Canaveral. Sonda nebude obíhat okolo Země, ale okolo Slunce, aby mohla po celou dobu nepřerušovaně sledovat jedno místo poblíž souhvězdí Labutě a Lyra.

 V okolí zhruba sta tisíce vybraných hvězd, vzdálených od nás šest set až tři tisíce světelných let, tam bude pátrat po „druhé Zemi“, jejíž podmínky by umožňovaly život. Kepler je první sondou vyslanou americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), která dokáže najít planety o velikosti Země obíhající okolo hvězd, jako je Slunce.

Odborníci očekávají, že objeví alespoň padesátku takzvaných exoplanet s přibližně shodným průměrem, jako má Země, a přes osm set planet o velikosti okolo dvojnásobku průměru Země. „Nejde jen o vědu. Ta mise má obrovský význam, a sice nalézt odpověď na otázku, která lidstvo vzrušuje odnepaměti – zda jsou ve vesmíru i jiné planety, jako je naše Země,“ uvedl odborník při NASA Ed Weiler.

 Pokud je ve zkoumané oblasti více planet s charakteristikami podobnými Zemi, družice Kepler by jich mohla objevit desítky. Pokud by nenašla žádnou, podle dalšího pracovníka NASA Williama Boruckého by to znamenalo, že planeta Země je ve vesmíru výjimkou. Až ukončení mise prý dá vyčerpávající odpověď na všechny otázky.

 Od roku 1995 bylo objeveno už tři sta třicet sedm takzvaných exoplanet, ale všechny jsou mnohem větší, než je Země, a všechny se nacházejí v takových místech, kde je život s naprostou jistotou vyloučen. Celý projekt vesmírné družice Kepler přišel na šest set milionů dolarů.
čtk, maj

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…