2. ledna 2010 18:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ohňostrůjce, to je chemik, elektrikář, ale především umělec

Brněnský ohňostrůjce Ivan Martínek připravuje munici několik hodin před novoročním ohňostrojem na Špilberku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnský ohňostrůjce Ivan Martínek připravuje munici několik hodin před novoročním ohňostrojem na Špilberku. | foto: Zehl Igor ČTK

BRNO Ohňostrůjce má v sobě kousek chemika, elektrikáře i designéra. Zná nazpaměť celé katalogy světlic, rachejtlí i raket a ví, jak která vybuchuje. Umí pospojovat na odpališti kilometry drátů tak, aby každá římská svíce vylétla vzhůru ve správný zlomek vteřiny. Ví, jak zaplnit oblohu, aby barvy i tvary tvořily harmonicky celek. Především je to však umělec.

"Největší poklonou pro mě bylo, když mi pan Olbram Zoubek, dneska můj přítel velice dobrý, napsal, že jsem povýšil ohňostroj na umění," říká brněnský ohňostrůjce Ivan Martínek. Pro město připravil už poněkolikáté letošní Novoroční ohňostroj.

Ohňostroje Martínkovi změnily život. Ten první odpálil v roce 1987, ještě předtím působil v divadle a zabýval se scénickými efekty. K barevným světlům vybuchujícím na obloze se prý dostal nečekaně.

Brněnský ohňostrůjce Ivan Martínek připravuje odpalovací zařízení několik hodin před novoročním ohňostrojem na Špilberku."Já jsem začal tak, že jsem studoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Těsně před koncem mě oslovili brněnští rockeři, že dělají Dialog s vesmírem, to byla rocková opera, a že potřebují nějaké blikavky. Jako když jsem skoro inženýr chemie, že bych to udělal," popsal Martínek. Zakázku tehdy vytvořil ve školní laboratoři. Ohňostroje ho začaly zajímat a zůstal jim věrný.

Důkladná příprava

Pyromuzikály neboli ohňostrůjná představení vytváří Martínek na hudbu. Podle něj je symbióza mezi melodií a obrazci na obloze podobná jako vzájemné působení hudby a textu v písni. Někdy nejdřív vzniknou slova - tedy téma ohňostroje, představa, jak má vypadat, a hledá nebo skládá se vhodná hudba. Jindy ohňostrůjce osloví nějaká melodie a světelné představení vytváří na ni.

Podle Martínka může být cesta od nápadu ke konečnému ohňostroji přímá a snadná. Jindy však představa o výsledné show zraje v designérově hlavně i dva roky. Hledá vhodnou melodii, ladí souznění světlic, dokud si není jist.

Brněnský ohňostrůjce Ivan Martínek demonstroval několik hodin před novoročním ohňostrojem na Špilberku způsob odpalování.

Všechnu námahu vymýšlení i stavění ohňostroje pak vloží do jediné chvíle. Může to být úspěch. Může ale také přijít průtrž mračen s krupobitím, hustá mlha, nebo selhat technika, a námaha přijde vniveč.

Katastrofa v Itálii
Martínek vzpomíná na jednu z přehlídek v Itálii, pro kterou jeho francouzští kolegové připravili rozsáhlý ohňostrůjný koncert. Vymysleli komplikovanou show a do počítače přesně naprogramovali, kdy má software kterou ohňostrojovou sekvenci odpálit. Když však jejich práci mělo zhlédnout půl milionu diváků, selhala technika. Ohňostroj se nekonal, odpálit ho ručně nebylo pro složitost možné.

Novoroční ohňostroj v Brně 2010


ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.