25. září 2013 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kroje ožívají v nové podobě, Oktoberfest ovlivňuje módní trendy

Nejenom pivo, ale i tradiční kroje a mohutné atrakce budou následující dva týdny vévodit Mnichovu. Začal tu totiž 180. Oktoberfest. Ani letos si ho nenechají ujít miliony pivních fanoušků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejenom pivo, ale i tradiční kroje a mohutné atrakce budou následující dva týdny vévodit Mnichovu. Začal tu totiž 180. Oktoberfest. Ani letos si ho nenechají ujít miliony pivních fanoušků. | foto: Reuters

MNICHOV Mnichovský pivní festival Oktoberfest, který začal 21. září, ovlivňuje módní trendy. Módní řetězce do svých kolekcí zařadily moderní verze bavorských krojů, které jsou k dostání i v České republice. Folklórem se inspiroval například německý návrhář Karl Lagerferd. Slavný designér v souvislosti se zářijovým otevřením svého butiku v Mnichově navrhl kroj, jehož součástí je černá kůže.

Bavorskými kroji se v podzimní kolekci inspiroval i německý módní řetězec New Yorker, který řadu s názvem Bavorian Styl ´13 kromě Německa nabízí v Nizozemsku, Polsku, Rusku i České republice. "Jde o kolekci, která byla navržena u příležitosti tradičního Oktoberfestu. Pro velký zájem z minulých let je tato kolekce v prodejnách New Yorkeru v ČR i letos," řekla Renata Heldová z agentury intent, která značku v Česku mediálně zastupuje.

Německý kroj také od Američanky

Ženský lidový oděv označovaný jako dirndl, který má kořeny ve venkovském oblečení v alpských zemích, se skládá z šatů, živůtku a zástěry. New Yorker do nové kolekce inspirované folklórem kromě kroje zařadil spodní prádlo a vyšívané sako. Dirndl mají ve své nabídce také značky Esprit a C&A, které ale kroje příliš nekombinují s módními trendy. New Yorker do drindlu naopak promítl aktuální vínové odstíny a zvířecí vzory.

Německou klasikou se neinspirují jen značky s německými kořeny. Dirndly v novém pojetí navrhuje například také americká designérka Erika Neumayerová z Chicaga, která má ovšem k Německu vztah. "Celé dětství jsem chtěla vycestovat do Německa a když jsem byla na střední škole, tuhle příležitost jsem dostala," uvedla návrhářka v předloňském rozhovoru pro Goethe-Institut Chicago. Neumayerová podle svých slov navrhuje moderní verzi krojů, které si ale ponechávají tradiční duši.

Německá tradice není v popředí zájmu sama. Podle zpěváka lidových písní Jožky Černého znovu ožívá obliba českých krojů, které na Břeclavsku opět začínají nosit mladí lidé. "Je jich opravdu hodně. Až se divím, že je v dnešní době něco takového možné, že to mladá generace začíná chápat. Potěšilo mě to, mám z toho radost," uvedl Černý v březnu pro Deník. Tradice ožívají i v ruské módě, kde například návrhářka Ulyana Sergeenko v posledních letech prorazila s tvorbou inspirovanou výšivkou a ruskými pohádkami.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč