Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo pro olympijské vítěze i popraviště. Sarajevo hledá novou cestu

Magazín

  10:00
PRAHA - Před třiceti lety bylo tohle místo plné očekávání. Právě dokončili výstavbu nových sportovišť pro zimní olympijské hry. Nikdo v tu chvíli nemohl tušit, že za deset let se tu odehrají boje, ve kterých nepůjde o body ani o medaile, ale o holé přežití. Sarajevo teď opět hledá cestu k olympijské myšlence.

Místo, kde přebíral bronzovou medaili i skokan Pavel Ploc, se o deset let později stalo popravištěm. foto: Jan Kaliba

Stačí několik kroků špatným směrem a příjemná vycházka za město se může změnit v tragédii, která vám zničí život. Asfaltovou cestu do hor nad Sarajevem lemují výstražné červené cedulky. Každá z nich nese varovný a jasně srozumitelný symbol lebky a zkřížených hnátů. A pod ním nápis „Pozor, miny!“.

Bjelašnica – pohoří sousedící s igmanem, nejvyšší v Bosně a Hercegovině (2067 m), během ZoH 1984 se tu závodilo v alpském lyžování.

Na typických pět olympijských kruhů zapomeňte, překryly je hrůzy bosenské války, která zuřila na zdejších kopcích před dvaceti lety. Vítejte na olympijských sportovištích s nejdramatičtějším příběhem v dějinách her.

Jeden z nejpohnutějších osudů potkal také olympijský stadion, kde se předávaly medaile. V únoru 1984 se z tamních skokanských můstků snášeli střízlíci v kombinézách a bojovali o olympijské medaile, jednu z nich si přivezl i Čechoslovák Pavel Ploc. Dnes by pro ně pokus o něco takového skončil tvrdým nárazem a rozbitým obličejem.

V první polovině 90. let to tu ovšem mělo k idyle daleko. O zdejší část hor se tvrdě bojovalo a právě tady u skokanských můstků bylo popraviště. Přesně tam, co dodnes stojí betonové stupně vítězů. V zimě 1984 tam sportovcům věsili na krk medaile, o dekádu později na nich lidé umírali.

Hlavní olympijská sportoviště v sarajevu včera a dnes

  • Olympijský stadion koševo a komplex Zetra – areál ve čtvrti koševo nedaleko historického centra města, během ZoH 1984 hostily tyto prostory zahajovací a závěrečný ceremoniál, hokejové zápasy, bruslařské závody. Za války tudy několikrát prošla fronta, hala skončila vypálená v troskách. dnes znovu hostí sportovní akce a stala se útočištěm olympijského muzea. stadion koševo hostí zápasy fotbalistů národního týmu – klubu Fk sarajevo – a utkání dalších mužstev v evropských pohárech.
  • Mount trebević – hora přímo nad sarajevem, během ZoH 1984 hostila závody bobistů a sáňkařů, za války ji srbská armáda využívala coby dělostřeleckou pozici pro útoky na město. dnes částečně zaminované území na hranici FBH a rs. Zpustošená a rozstřílená závodní dráha leží ladem.
  • Igman – pohoří půl hodiny cesty autem ze sarajeva, během ZoH 1984 hostilo závody v běhu a skoku na lyžích či biatlonu. Za války bojiště a mimo jiné i popraviště. dnes částečně zaminovaný kraj s chátrající infrastrukturou včetně skokanských můstků.
  • Bjelašnica – pohoří sousedící s igmanem, nejvyšší v Bosně a Hercegovině (2067 m), během ZoH 1984 se tu závodilo v alpském lyžování. Za války mj. vojenská základna. dnes horský resort, vyhledávaný hlavně v zimě pro své lyžařské areály. při nerespektování značek lze stále narazit na miny.
  • Jahorina – pohoří sousedící s mount trebevičem, během ZoH 1984 dějiště lyžařských závodů v alpských disciplínách. Za války bojiště, dnes horský resort s moderním lyžařským vybavením. na označených místech mimo hlavní cesty a sjezdovky stále hrozba nevybuchlých min.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat