Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omluva, nebo výmluva?

Magazín

  10:20
LOS ANGELES - Americký herec a režisér Mel Gibson se znovu ukázal ve své nejnovější roli. Jako kajícník vystupoval v pátečním interview televize ABC, když v pořadu „Good Morning America“ vysvětloval příčiny svého opileckého výbuchu.

Mel Gibson foto: ČTK

V červenci řídil v alkoholovém opojení a s lahví tequilly v ruce. Když jej zastavila policejní hlídka, urážel ji antisemitskými výroky. Moderátorce Diane Sawyerové se Gibson snažil objasnit příčiny svého „ostudného“ chování. Zčásti prý vycházelo z jeho přetrvávajícího vzteku, který v něm před dvěma lety vyvolal příval odmítavých a kritických reakcí Židů na jeho film Umučení Krista. Při uvedení snímku do kin byl Gibson obviňován z rozněcování antisemitských nálad, neboť film údajně znázorňuje Židy jako hlavní viníky Ježíšovy smrti.

Gibson při červencovém zatýkání na adresu policistů prohlásil, že „Židé jsou odpovědní za všechny války světa“. Nato se policisty otázal: „Jste Žid?“ Herec v televizním rozhovoru řekl, že tento výrok měl původ v jeho obavách z narůstajícího násilí v tehdejším konfliktu mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. Znovu prohlásil, že se stydí za všechny věci, které při zatýkání říkal.

Na otázku Sawyerové „Za co jsou Židé zodpovědní?“ Gibson v souvislosti s nedávným izraelskolibanonským konfliktem řekl: „V tom konfliktu nejsou nevinně.“ A vzápětí dodal: „Víte, když jste pod parou, vaše uvažování je pokřivené. Chci, aby bylo jasné jedno. Teď jsem střízlivý a tady, v národní televizi prohlašuji: nemyslím si, že Židé můžou za všechny války na světě. To, co jsem řekl, byl urážlivý opilecký výrok.“ Gibson také popřel, že by ve svých názorech byl ovlivněn postoji svého otce, ultrakonzervativního katolíka Huttona Gibsona, který je v USA známý jako popírač holokaustu. Podle Kennetha Jacobsona z Ligy proti hanobení byla Gibsonova prohlášení povzbudivá. „Ale když se Diane Sawyerová snažila zjistit, proč to udělal, cítil jsem tam problém. Mezi vysvětlením a výmluvou je totiž velmi tenká hranice a některé z jeho výroků se spíš blížily výmluvám,“ řekl Jacobson.

Ledová sprcha
Gibson pak otevřeně mluvil o svém dlouholetém boji s alkoholismem. Přiznal, že navzdory opakovanému léčení se mu nedaří ubránit se recidivám. Před červencovým incidentem prý už několik měsíců popíjel a zatčení prý přišlo jako „požehnání“, díky němuž si uvědomil, že se svou závislostí musí něco dělat. „Někdy potřebujete ledovou sprchu, aby vám to docvaklo ... V mém případě bylo veřejné ponížení před celým světem přesně to pravé.“

Gibsonova pověst je v troskách. Od soudu v Los Angeles odešel s podmínečným trestem na tři roky. Hrozil mu přitom až trest šestiměsíčního odnětí svobody. Herec musel také zaplatit pokutu 1300 dolarů.

Po zatčení však měl Gibson především starost o svou vizáž. Vzpomněl si totiž na policejní fotky herce Nicka Nolteho, který na nich ve stejné situaci z roku 2002 prý vypadal jako strašák. „První, co mi přišlo na mysl, byla fotka Nicka Nolteho, takže jsem se snažil aspoň trochu se opláchnout, abych na policejní fotce nevypadal tak příšerně,“ řekl Gibson. „Prostě zvítězila ješitnost.“

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...