Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Orel skalní se po sto letech vrací do Beskyd

Orel skalní (Aquila chrysaetos). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orel skalní (Aquila chrysaetos). | foto: wiki

BARTOŠOVICE Po více než sto letech se v Česku pokouší o zahnízdění mladý pár orlů skalních, který si na severu Moravy začal stavět hnízdo. O návrat těchto orlů do Moravskoslezských Beskyd už několik let usilují především ochránci přírody z Bartošovic na Novojičínsku a pokus o hnízdění považují za obrovský úspěch celého projektu, řekl Petr Orel ze záchranné stanice.

Stabilní pár vytvořila samice Filoména vypuštěná v roce 2007 a samec David, který byl do volné přírody vypuštěn o rok dříve. "V co jsme ve skrytu duše tiše doufali a přáli si, ať se to podaří již v tomto roce, skutečně nastalo," neskrýval radost Orel.

Dodal, že je více než pravděpodobné, že hnízdění ještě nebude úspěšné, protože pár je zatím velmi mladý a samec ještě zřejmě není ani pohlavně dospělý.

"Potvrzuje se nám ale základní předpoklad projektu, že pokud zde budou mít orli 'kořeny', tedy, že zde budou mláďata vypuštěna a přijmou toto území jako své rodiště, nic pak kromě člověka nebrání tomu, aby se zde postupně vytvořila stabilní hnízdní populace tohoto nádherného a majestátního dravce," vysvětlil Orel. Návrat orla však podle něj bude trvat ještě roky a ochránce čeká množství systematické práce.

Orlí hnízdiště? Přísně tajné

Kde pár přesně hnízdo staví, ochránci přírody říct nechtějí "Je to na Moravě, ale víc kvůli bezpečnosti orlů říkat nebudeme," řekl regionálním médiím Orel.

Projekt zaměřený na návrat orlů skalních do Moravskoslezských Beskyd začal v roce 2006. Dosud bylo vypuštěno 13 mláďat. Loni však byl pro ochránce smutný rok, protože nejprve v září uhynula samice Gabča, kterou někdo otrávil. V prosinci pak uhynul samec Miko, který měl zřejmě srdeční vadu.

Projekt je naplánován do roku 2011 a do té doby by mohlo být do volné přírody vypuštěno celkem až 20 mláďat. Orly skalní před více než 100 lety lidé na území Česka zcela vyhubili.

Orli pohlavně dospívají zhruba v pěti až šesti letech, ve třech letech začínají vytvářet páry. Samice orla skalního má rozpětí křídel zhruba 220 centimetrů, samec asi o třetinu menší. Samci váží kolem tří kilogramů a samice jsou přibližně o kilogram těžší. Samice obvykle snáší dvě vejce.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!