22. října 2008 8:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Orientální jídlo je zdravé

LONDÝN/PRAHA Pokud namísto jakýchkoli smažených a slaných jídel začnete jíst saláty a další „zdravá“ jídla, pak můžete až o třetinu snížit riziko, že vás postihne například srdeční infarkt. Přesně tento postup navrhuje nová zpráva týkající se stravovacích zvyklostí, uvedl britský zpravodajský server BBC News.

Vědci provedli analýzu stravy celkem 16 tisíc lidí v 52 zemích světa. Podle získaných výsledků pak určili tři celosvětové typy jídel, uvedl vědecký magazín Circulation. První typ, jenž je nejčastější, představuje „západní strava“. Ta má vysoký obsah tuku, soli a masa. Právě toto jídlo má celosvětově na svědomí nejvyšší počet srdečních infarktů.

Druhým typem je „rozumná strava“, která je bohatá na ovoce a zeleninu. Lidé, kteří pravidelně konzumují tento druh jídel, snižují riziko srdečního infarktu až o třetinu. Ještě lepší je pro organismus orientální strava, která obsahuje zejména tofu, sóju a různé omáčky.

Výzkumníci dále vytvořili dotazník, jenž měl pomoci zcela přesně určit, která strava je nejnebezpečnější. Pro jeho vyplnění oslovili 5561 pacientů se srdeční příhodou a 10 646 lidí, kteří trpí nějakou srdeční vadou.

Výsledky jsou poměrně odstrašující. Pravděpodobnost srdečního infarktu byla u lidí, kteří jedli „západní stravu“, o plných 35 % vyšší než u těch, již jedli málo nebo nejedli vůbec smažená jídla a maso. Vysoký podíl soli v západním jídle zase způsobuje vysoký krevní tlak.

Výzkumný tým ve své zprávě dále uvedl, že podobný vztah mezi stravou a srdečním infarktem, jako je v západních zemích, lze vystopovat v jiných oblastech světa. Hlavní autor zprávy, Romania Iqbal z kanadské McMasterovy univerzity, řekl pro BBC News: „Nebezpečí, že někdo onemocní srdeční chorobou, je ze 30 % způsobeno špatnou stravou.“

Ačkoli některé složky orientální stravy mohou být pro srdce také škodlivé, jako například sůl v sójové omáčce, výzkumníci jedním dechem dodávají, že tyto složky jsou zde vyváženy těmi, které organismus chrání. Ellen Masonová, odbornice z British Heart Foundation, dodává: „Tato zpráva ukazuje, že je jedno, jestli žijete v Bostonu, nebo v Bombaji. Důležité je snížit příjem slaného, smaženého a tučného jídla.“

mma, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz