Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orloji chybí Smrtka. Zamířila do opravy

Magazín

  16:30
Staroměstskému orloji chybí sochy Smrtka, Rožkoš, Marnivec a Lakomec. Restaurátoři je ráno sundali z fasády a odvezli k opravě. Obnova soch je naplánována do dvou etap, za měsíc se do restaurátorské dílny dostanou zbylé čtyři plastiky.

Restaurátoři sundavají ze Staroměstského orloje sochu Smrtky. foto: ČTK

Odborníci opraví praskliny dřeva, obnoví zlacení a vyretušují barvy. U pohyblivých soch se zaměří se i správné fungování mechaniky, řekl správce orloje Petr Skála. Hodiny na věži se kvůli tomu nezastaví. Orloj bude opět kompletní nejpozději 15. března.

Staroměstský orloj bude zhruba měsíc bez čtyř soch, potřebují opravit.

Věž orloje bude bez horních soch zhruba měsíc. Správce orloje dnes spolu s restaurátory sňal z plošiny nejprve dvojici soch se jmény Marnivec a Lakomec, poté následovala Smrtka a Rozkoš, které stojí na pravé straně astronomických hodin. Nejprve odstranili ochranné sítě a pak plastiky zavěšené na hácích sundali dolů, zabalili do molitanu a naložili do auta.

Kdo bude zvonit? Orloji chybí socha Smrtky. Restaurátoři ji sundali a nyní ji budou opravovat.

"Celá akce trvala zhruba tři čtvrtě hodiny a počasí nám přálo," řekl Skála bezprostředně po sejmutí soch. "(Sochy) nejsou ve špatném stavu. Je to spíš preventivní restaurátorský zásah. Socha Rozkošníka byla velmi silně znečištěna holubím trusem," doplnil.

Ochrana před holuby, pomohly by elektronicé impulsy

Právě před holuby bude podle Skály v budoucnu nutné plastiky lépe chránit. "Myslím, že je možné vyzkoušet elektronické impulsní systémy. Doposud tu byly sítě, bodce a lep a ani jedno se neukázalo jako stoprocentní," řekl. Těžkou hlavu mají správci také s vandaly, kteří ničí především kamenné zdobení orloje.

Orloj nemá sochu Smrtky. Restaurátoři ji sundali a převezli k opravě.

Po dokončení opravy se první čtyři sochy vrátí na orloj a restaurátoři do ateliéru převezou zbylé čtyři dolní sochy - Filosofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře. Orloj by měl být kompletní zhruba za dva měsíce.

Obnovu potřebuje i orloj a hodiny

Sochy umístěné na jižní fasádě jsou vystaveny extrémním povětrnostním podmínkám. Kvůli značnému poškození byly celkově opraveny už v roce 1999. Od té doby se jsou pravidelně kontrolovány v restaurátorských dílnách. Obnovu budou podle Skály v příštích letech potřebovat i kamenické části orloje, kalendářní deska a astronomické hodiny.

Správce orloje Petr Skála (vlevo) spolu s Milanem Malinou z firmy Hainz se chystají sejmout sochu Marnivce.

Plastiky jsou ve dvojicích umístěny po stranách astronomických hodin a kalendářní desky orloje. Horní sochy jsou oživovány zároveň s pohybem apoštolů. Smrtka tahá za provaz a vyzváněním zahajuje pochod apoštolů. Kývá na Turka, který kroucením hlavy výzvy odmítá. Lakomec pokyvuje hlavou, potřásá měšcem v ruce a hrozí holí. Vedlejší Marnivec se zálibně prohlíží v zrcadle. Rozkoš je ze čtveřice jedinou sochou, která se nehýbá. Všechny sochy jsou kopiemi.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat