Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Orloji chybí Smrtka. Zamířila do opravy

Restaurátoři sundavají ze Staroměstského orloje sochu Smrtky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurátoři sundavají ze Staroměstského orloje sochu Smrtky. | foto: ČTK

Staroměstskému orloji chybí sochy Smrtka, Rožkoš, Marnivec a Lakomec. Restaurátoři je ráno sundali z fasády a odvezli k opravě. Obnova soch je naplánována do dvou etap, za měsíc se do restaurátorské dílny dostanou zbylé čtyři plastiky.

Odborníci opraví praskliny dřeva, obnoví zlacení a vyretušují barvy. U pohyblivých soch se zaměří se i správné fungování mechaniky, řekl správce orloje Petr Skála. Hodiny na věži se kvůli tomu nezastaví. Orloj bude opět kompletní nejpozději 15. března.

Staroměstský orloj bude zhruba měsíc bez čtyř soch, potřebují opravit.

Staroměstský orloj bude zhruba měsíc bez čtyř soch, potřebují opravit.

Věž orloje bude bez horních soch zhruba měsíc. Správce orloje dnes spolu s restaurátory sňal z plošiny nejprve dvojici soch se jmény Marnivec a Lakomec, poté následovala Smrtka a Rozkoš, které stojí na pravé straně astronomických hodin. Nejprve odstranili ochranné sítě a pak plastiky zavěšené na hácích sundali dolů, zabalili do molitanu a naložili do auta.

Kdo bude zvonit? Orloji chybí socha Smrtky. Restaurátoři ji sundali a nyní ji buou opravovat.

Kdo bude zvonit? Orloji chybí socha Smrtky. Restaurátoři ji sundali a nyní ji budou opravovat.

"Celá akce trvala zhruba tři čtvrtě hodiny a počasí nám přálo," řekl Skála bezprostředně po sejmutí soch. "(Sochy) nejsou ve špatném stavu. Je to spíš preventivní restaurátorský zásah. Socha Rozkošníka byla velmi silně znečištěna holubím trusem," doplnil.

Ochrana před holuby, pomohly by elektronicé impulsy

Právě před holuby bude podle Skály v budoucnu nutné plastiky lépe chránit. "Myslím, že je možné vyzkoušet elektronické impulsní systémy. Doposud tu byly sítě, bodce a lep a ani jedno se neukázalo jako stoprocentní," řekl. Těžkou hlavu mají správci také s vandaly, kteří ničí především kamenné zdobení orloje.

Orloj nemá sochu Smrtky. Restaurátoři ji sundali a převezli k opravě.

Orloj nemá sochu Smrtky. Restaurátoři ji sundali a převezli k opravě.

Po dokončení opravy se první čtyři sochy vrátí na orloj a restaurátoři do ateliéru převezou zbylé čtyři dolní sochy - Filosofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře. Orloj by měl být kompletní zhruba za dva měsíce.

Obnovu potřebuje i orloj a hodiny

Sochy umístěné na jižní fasádě jsou vystaveny extrémním povětrnostním podmínkám. Kvůli značnému poškození byly celkově opraveny už v roce 1999. Od té doby se jsou pravidelně kontrolovány v restaurátorských dílnách. Obnovu budou podle Skály v příštích letech potřebovat i kamenické části orloje, kalendářní deska a astronomické hodiny.

Správce orloje Petr Skála (vlevo) spolu s Milanem Malinou z firmy Hainz se chystají sejmout sochu Marnivce.

Správce orloje Petr Skála (vlevo) spolu s Milanem Malinou z firmy Hainz se chystají sejmout sochu Marnivce.

Plastiky jsou ve dvojicích umístěny po stranách astronomických hodin a kalendářní desky orloje. Horní sochy jsou oživovány zároveň s pohybem apoštolů. Smrtka tahá za provaz a vyzváněním zahajuje pochod apoštolů. Kývá na Turka, který kroucením hlavy výzvy odmítá. Lakomec pokyvuje hlavou, potřásá měšcem v ruce a hrozí holí. Vedlejší Marnivec se zálibně prohlíží v zrcadle. Rozkoš je ze čtveřice jedinou sochou, která se nehýbá. Všechny sochy jsou kopiemi.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?