17. dubna 2014 6:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ornitologové vypustí vzácnou pěnici, zimu přečkala v zoo

Pěnice malá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěnice malá | foto: Wikipedia

PŘEROV Ornitologové vypustí v pátek zpět do volné přírody vzácnou pěnici malou, která se loni v listopadu ojediněle vyskytla u Hradeckého rybníka v Tovačově na Přerovsku. Podle odborníků se stala nejvzácnějším ptákem zjištěným v České republice v roce 2013.

"Teplomilný hmyzožravec přečkal zimu v zoologické zahradě v Plzni. Ornitologové pěnici vrátí zpět na místo, kde byla odchycena. Na cestu do světa ji označí drobným hliníkovým kroužke," řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

"Výskyt pěnice malé v České republice se stal velkým překvapením nejen pro naše ornitology, ale i pro pozorovatele ptáků v celé Evropě. V loňském roce byla zjištěna pouze jedna ve Španělsku a druhá u nás na střední Moravě," uvedl Šafránek.

Zatoulaní ptáci

Do Evropy se velmi vzácně zatoulávají mladí nezkušení ptáci v době podzimního tahu. Podle ornitologů jde o jednu z nejmenších pěnic na světě, měří jen 11 až 12 centimetrů. Je podobná naší pěnici pokřovní, ale je světle hnědá a má rezavý ocas s bílými krajními rýdovacími pery. Je velmi čilá a obvykle na sebe upozorní pocukáváním rezavým ocáskem, čímž připomíná chování rehka domácího.

Jednu z nejmenších pěnic na světě spatřil v polovině listopadu v keřích u Hradeckého rybníka ornitolog a cestovatel Lubomír Doupal z Olomouce. Podle odborníků se tak stal prvním člověkem, který ji Česku pozoroval. Drobného ptáka po několika dnech odchytili pracovníci Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově, kteří ji umístili do záchranné stanice. Nakonec byla pěnice malá převezena do plzeňské zoo, kde mají velké zkušenosti s chovem drobných hmyzožravých pěvců.

"Je to hmyzožravý pták a měl by přes zimu velké problémy. Bylo by málo pravděpodobné, že by zimu u nás přežila," doplnil Šafránek. Pěnice malé hnízdí ve Střední Asii, od Kaspického moře přes Írán, na jihu Mongolska až po severozápadní Čínu a na zimu táhnou do Indie, na Arabský poloostrov a do severovýchodní Afriky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz