Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ósaka a San Francisko jsou ve sporu kvůli soše sexuálních otrokyň japonských vojáků

Magazín

  6:00
Tokio/Washington - Japonská Ósaka po více než 60 letech vypověděla americkému San Francisku partnerství. Důvodem rozkolu ve vztazích obou měst se stal pomník asijským ženám, které byly nuceny během druhé světové války sloužit japonským vojákům jako sexuální otrokyně. Sousoší v San Francisku podle ósackého starosty Hirofumiho Jošimury zničilo vzájemnou důvěru. Starostka kalifornského města London Breedová v reakci na krok Jošimury uvedla, že přetrhat pouta mezi Ósakou a San Franciskem je nemožné.

Socha asijských žen, které měly během 2. světové války sloužit jako sexuální otrokyně japonským vojákům, v San Franciscu. foto: ČTK/AP

Jošimura tento týden poslal Breedové dopis, ve kterém s politováním vypovídá partnerství obou měst. Jako sporné mimo jiné označil věnování díla s tím, že popisek uvádí nepotvrzená a jednostranná tvrzení jako historický fakt. Konstatuje, že mezi historiky nepanuje shoda ohledně počtu žen, které musely být po vůli japonským vojákům, ani ohledně podílu japonské armády na vzniku válečných nevěstinců.

„Jeden starosta nemůže jednostranně ukončit partnerství, které existuje mezi obyvateli našich měst,“ uvedla v prohlášení Breedová. Ósaka a San Francisko se staly partnery v roce 1957.

Japonské město kvůli soše ohlásilo záměr přetrhat vazby již loni v listopadu, kdy se San Francisco k původně soukromě odhalenému dílu oficiálně přihlásilo. Kvůli prosincovému skonu starosty Eda Leea ale Ósaka své rozhodnutí pozdržela.

Dílo, které Ósaka považuje za kontroverzní, představuje tři dívky, z Koreje, Číny a Filipín, které stojí na podstavci v kruhu zády k sobě a drží se za ruce. Na trojici pak hledí ještě čtvrtá socha, která představuje první ženu, která o svém traumatu promluvila.

Většina historiků odhaduje, že žen, které byly donuceny pracovat v nevěstincích pro japonské vojáky, bylo asi 200 tisíc. Byly mezi nimi Korejky, Číňanky, Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.

Autor: