Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Osmiletá dívka objevila 1500 let starý meč. Stoupla na něj v jezeře

Meč nejspíš podle odborníků pochází z předvikingského období. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meč nejspíš podle odborníků pochází z předvikingského období. | foto: The Guardian.

STOCKHOLM Osmiletá dívka v létě objevila v jezeře na jihu Švédska 1500 let starý meč z předvikingského období. Nález vzbudil mezi archeology a historiky velký zájem, informoval zpravodajský server BBC.

Saga Vaneceková, která má podle serveru The Local švédské a americké občanství, objevila meč v jezeře Vidöstern během letních prázdnin. Původně se stáří meče odhadovalo na 1000 let, později ale experti a místní muzeum oznámili, že jde o 1500 let starý předmět z předvikingského období.

„Každý den se vám nestává, že v jezeře stoupnete na meč,“ uvedl Mikael Nordström z místního muzea. Sucha v létě ve Švédsku způsobila pokles hladiny jezera Vidöstern v kraji Jönköping, což pravděpodobně přispělo k nálezu meče.

„Cítila jsem něco ve vodě, tak jsem to zvedla. Mělo to rukojeť a já jsem šla za tátou, abych mu řekla, že to vypadá jako meč,“ řekla dívka v rozhovoru na švédské rozhlasové stanici Sveriges Radio.

Otec Andy Vanecek se nejprve domníval, že Saga našla podivně tvarovanou větev. O něco později s kamarádem dospěl k závěru, že jde o starověký předmět. Místní muzeum, které má na starosti konzervaci artefaktu, uvedlo, že předmět byl velmi dobře zachován.

Muzeum a místní úřad po dívčině nálezu pátraly po dalších možných historických pokladech a objevily brož ze třetího století. Archeologický průzkum podle muzea bude pokračovat.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!