Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Osobní věci podvodníka Madoffa vydraženy za milion dolarů

Bunda New York Mets Bernarda Madoffa s jeho jménem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bunda New York Mets Bernarda Madoffa s jeho jménem | foto: MARIO TAMAAFP

NEW YORK Osobní věci amerického finančníka Bernieho Madoffa a jeho manželky Ruth byly v sobotu vydraženy za téměř milion dolarů. Ceny věcí z majetku "podvodníka století" mnohonásobně předčily očekávání. Soudní úředník Roland Ubaldo, který na aukci dohlížel, to označil za dobrou zprávu pro oběti Madoffových finančních podvodů.

"Je to ale jenom zlomek peněz, o které kvůli němu ti lidé přišli," řekl.

Mnohem větší výtěžek se očekává v úterý, kdy budou na Floridě draženy Madoffovy lodě. Dále se pak budou prodávat také nemovitosti na Manhattanu a v Palm Beach. Osobní věci se objeví ještě nejméně na dvou dalších aukcích.

Konečné sumy na té sobotní často dvojnásobně překonaly vyvolávací ceny.

Bunda za čtvrt milionu korun
Například za baseballovou bundu klubu New York Mets s vyšitým Madoffovým jménem na zádech, jejíž dražba začala na 720 dolarech (12.200 korun), kupec nakonec zaplatil 14.500 dolarů (247.500 korun). Je pikantní, že majitelé tohoto klubu Fred Wilpon a Saul Katz patří k obětem finančníkových podvodů.

Aukce osobních věcí podvodníka Bernieho Madoffa - prsten z Hofstraské univerzity  Madoffův prsten absolventa Hofstraské univerzity dražený původně za 360 dolarů byl nakonec prodán za 6000 dolarů (102.000 korun). Za diamantové náušnice finančníkovy manželky Ruth, jejichž hodnota byla odhadnuta na 21.400 dolarů, kupec zaplatil 70.000 dolarů (1,2 milionu korun).

Dražbu, která se konala na Manhattanu, zorganizoval aukční dům Gaston & Sheehan. Mezi přítomnými vládlo vzrušení, protože si mohli koupit věci člověka, který je kdysi svým bohatstvím mnohonásobně převyšoval.

Bernie Madoff a jeho žena

Jednasedmdesátiletý Madoff byl odsouzen ke 150 letům vězení za zpronevěru až 65 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu Kč), které patřily klientům jeho investiční společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities.

Manželka Ruth sice z ničeho obviněna nebyla, ale dohodla se s úřady na tom, že i ona se vzdá majetku výměnou za to, že jí federální úřady nechají 2,5 milionu dolarů, které údajně nejsou spojeny s manželovou nezákonnou činností. Musela se ale vystěhovat z newyorského bytu ceněného na sedm milionů dolarů.

Jednu sadu Madoffových golfových holí získal správce finančních fondů z New Jersey Charlie Blumenkehl za 3600 dolarů. "Chtěl jsem prostě hole s Bernieho jménem, ale doufám, že se z nich nic nepřenese na moje podnikání.

Mé fondy si vedou o moc lépe než ty jeho," řekl.

Malý zájem o hodinky
Překvapením aukce byl "neúspěch" jedněch ze 17 Madoffových náramkových hodinek značky Rolex. Ačkoli se jejich cena odhaduje až na 85.000 dolarů, neznámý kupec je získal za 65.000 dolarů (1,1 milionu korun). Pro hodinky si na aukci přišel i Silvio, který byl ochoten prozradit jen své křestní jméno. Nekoupil ale nic, "protože bylo vše moc drahé". Jedny z hodinek Rolex z roku 1931 se dokonce neprodaly vůbec, protože nikdo z přítomných nenabídl ani minimální požadovanou cenu 35.000 dolarů.

Aukce osobních věcí podvodníka Bernieho Madoffa - hodinky Rolex

Mezi přítomnými nechyběl ani majitel internetového obchodu Estatebuyer Alan Richardson. "Je to směšné. V obchodě eBay si můžete mnoho z těchto věcí koupit levněji. Odhadní ceny tady jsou správné, ale lidé to až pětinásobně přeplácejí jen proto, že to patřilo Madoffovi," řekl. Ani on ale neodcházel s čistým svědomím, protože právě on vyhnal cenu za baseballovou bundu na 14.000 dolarů, ale pak ustoupil.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.